Bizimle iletişime geçin

Merhaba ne arıyorsun

Donanım

AMD, Nvidia ve Intel’in aksine bir chiplet GPU tasarımının patentini aldı.

Dört gözle bekleyeceğiniz bir şey: AMD, chiplet GPU tasarımlarına ilişkin ilk patentini yayınladı. Tipik AMD tarzında, tekneyi sallamamaya çalışıyorlar. Chiplet GPU’lar yeni ortaya çıkmaya başlıyor. Intel, geliştirme süreçleri mevzusunda açık sözlü davrandı ve birinci nesil ayrı GPU’larında chiplets’lerin kullanıldığını doğruladı. Nvidia, ayrıntılar mevzusunda çekingen olsa da, mevzuyla ilgili oldukça sayıda araştırma makalesi yayınladı. AMD, yalnız entrikayı artıran son uzlaşmaydı.

Chiplets, adından da anlaşılacağı benzer biçimde, daha kuvvetli işlemcilerde beraber çalışmak anlamına gelen daha ufak ve daha azca karmaşık çiplerdir. Muhtemelen tüm yüksek performanslı bileşenler için kaçınılmaz bir gelecek ve bazı durumlarda başarıya ulaşmış şimdiki vakit; AMD’nin chiplet CPU tasarımlarını kullanımı mükemmeldi.

31 Aralık tarihindeki yeni patentte AMD, monolitik bir tasarımı olabildiğince yakından öykünmek edecek şekilde tasarlanmış bir yonga tasarımının ana hatlarını çiziyor. Onların varsayımsal modeli, çapraz bağlantı adında olan yüksek süratli, etken olmayan bir aracı ile birbirine bağlanan iki chiplets kullanır.

Hafıza hiyerarşisinde L2 önbelleği ile L3 önbelleği içinde bir çapraz bağlantı bulunur. Çekirdekler ve L1 önbellek ve L2 önbellek benzer biçimde altındaki her şey, öteki yonga grubundan ayrıldıklarının farkındadır. L3 önbelleği ve GDDR belleği dahil yukarıdaki her şey chiplets içinde paylaşılır.

Bu tasarım, geleneksel olduğundan faydalıdır. AMD, informasyon işlem birimlerinin öteki yongalarda düşük seviyeli önbelleğe neredeyse mahalli düşük düzeyli önbelleğe erişebildikleri kadar süratli erişebileceğini iddia ediyor. Bunun doğru olduğu kanıtlanırsa, yazılımın güncellenmesi gerekmez.

Aynı şey Intel ve Nvidia’nın tasarımları için söylenemez. Intel, iki yeni teknoloji, EMIB (gömülü çoklu kalıp ara bağlantı köprüsü) ve Foveros kullanmayı planlıyor. İkincisi, AMD’nin açıkça belirttiği bir şey olan silikon yollarını kullanan etken bir aracıdır. değil kullanın. Intel’in tasarımı, GPU’nun yeni bir hafıza yapısına güç veren, sistem tarafınca erişilebilir bir önbellek barındırmasına izin veriyor.

Nvidia her şeyi açıklamadı, sadece izleyebilecekleri birkaç yön belirledi. 2017 tarihindeki bir araştırma makalesi, dört yonga tasarımını ve bir NUMA (tek tip olmayan hafıza erişimi) farkındalığına ve yerellik farkındalığına haiz bir mimariyi açıklamaktadır. Ek olarak, yalnızca uzak veri erişimlerini tutan ve mahalli hafıza erişimleri esnasında atlanan yeni bir L1.5 önbelleği ile deneyler.

AMD’nin yaklaşımı minimum yaratıcı görünebilir, sadece bununla beraber kulağa ergonomik geliyor. Ve tarih bir şeyi kanıtladıysa, geliştirici dostu olmanın büyük bir avantaj olduğudur.

Aşağıda patentten ek diyagramlar bulunmaktadır.

Biçim 2, iki çıtadan dönem kartına inen bir enine kesit görünümdür. İki parça (106-1 ve 106-2), eylemsiz çapraz bağ (118) üstüne dikey olarak istiflenir ve çapraz bağ izlerine (206) erişmek ve peşinden birbirleriyle kontakt oluşturmak için hususi iletken yapıları kullanır. Çapraz bağa (204) bağlı olmayan iletken yapılar, güç ve öteki sinyaller için dönem kartına bağlanır.

Biçim 3, önbellek hiyerarşisini göstermektedir. Gölgelendirici çekirdeklerinin koleksiyonları olan WGP’ler (emek harcama grubu işlemcileri) (302) ve tekil amaçlar için ayrılmış işlemciler olan GFX’ler (durağan(durgun) işlev birimleri) (304), direkt bir kanalın L1 önbelleğine (306) bağlanır. Her yonga, ayrı ayrı adreslenebilen ve bununla beraber tek bir yonga içinde uyumlu olan birden oldukça L2 önbellek (308) bankası ihtiva eder. Her bir yonga, ek olarak tüm GPU’da uyumlu olan birden oldukça L3 önbellek (310) önbellek bankası ihtiva eder.

GDF (grafik veri yapısı) (314), L1 önbellek sıralarını L2 önbellek kümelerine bağlar. SDF (ölçeklenebilir veri yapısı) (316), L2 önbellek bankalarını birleştirir ve bu tarz şeyleri çapraz bağa (118) bağlar. Çapraz bağlantı, tüm chiplets üstündeki SDF’lere ve tüm chiplets üstündeki L3 önbellek bankalarına bağlanır. GDDR hafıza şeritleri (Hafıza PHY olarak yazılır) (312) L3 önbellek kümelerine bağlanır.

Örnek olarak, bir yonga üstündeki bir WGP, başka bir yonga üstündeki bir GDDR bankasından veri gerektiriyorsa, bu veriler bir L3 önbellek bankasına, peşinden çapraz bağlantı üstünden bir SDF’ye, sonrasında bir L2 bankasına ve son olarak da Bir L1 bankasına bir GDF.

Biçim 4, bir yonganın kuş bakışı görünümüdür. Çeşitli bileşenlerin potansiyel konumlarını ve ölçeklerini daha doğru bir halde gösterir. HBX Denetleyicisi (404), yonganın HBX PHY (406) iletkenleri ile bağlandığı çapraz bağları yönetir. Sol alt köşedeki ufak kare (408), daha çok çıtayı bağlamak için çapraz bağa ihtimaller içinde bir ek bağlantıdır.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Teknoloji Haberi

”Ocak ayının ilk haftasında Telegram aylık 500 milyon aktif kullanıcıyı aştı. Bundan sonra büyümeye devam etti: Yalnızca son 72 saat içinde 25 milyon yeni...

İnceleme

SSD pazarına erişince, Samsung var ve sonrasında hepimiz var. Birçoğu en iyi SSD’ler listemizde görünen sürücüleri icra eden düzinelerce SSD markası varken, bir çok...

Kategori

Yüzlercesini düzenledim Bu yüzden favorilerimi seçmek boşuna bir egzersiz olurdu. Bunun yerine, bana yeni bir şey öğreten Extra Crunch hikayelerinden bir örnek toplamaya çalıştım....

Bu sana kaç kez oldu? Evvelde oldukça azca bilginiz olan yada asla bilmediğiniz aygıt grupları üstünde çalışmakla görevlendirildiniz yada basitçe makinelerden bazı temel detayları süratli...

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır