Bizimle iletişime geçin

Merhaba ne arıyorsun

İnceleme

AMD Ryzen 5 2400G ve 2200G İncelemesi

Artıları

  • Oyun özellikli yerleşik grafikler
  • Kullanışlı hepsi bir arada tasarım
  • Genel olarak iyi CPU performansı

Eksileri

  • CPU, Intel rakipleri kadar süratli değil
  • Grafiksel olarak en varlıklı oyunlarla savaşım eder

Anahtar Özellikler

  • Tek çipte CPU ve GPU ile APU tasarımı
  • Dört çekirdekli CPU
  • AMD Vega grafikleri
  • AMD Ryzen CPU

AMD Ryzen 5 2400G ve 2200G nedir?

AMD Ryzen 5 2400G ve Ryzen 3 2200G, AMD’nin iki yeni APU’sudur (hızlandırılmış işlem birimleri). Başka bir deyişle, bunlar CPU’dur, sadece yerleşik bir grafik işlemcisine haizdir.

APU’lar yeni bir şey değil ve aslına bakarsak Intel’in tüm ana akım CPU’ları da entegre grafiklere haiz. Bununla beraber, AMD geçen yıl Ryzen CPU’larını ilk kez tanıttığında, bunu yerleşik grafikleri atlayan yongalarla yapmış oldu.

Bundan dolayı, oyun çalıştırmak için kuvvetli, ayrı bir grafik kartına ihtiyacınız yoksa, bir Ryzen işlemcisini tercih etmek o denli da mantıklı gelmiyordu. Şimdi, 2400G ve 2200G, AMD’nin en yeni CPU ve GPU teknolojisini tek bir çipte bir araya getirerek onları kuvvetli ufak biçim faktörlü PC’ler için ideal hale getiriyor.

AMD Raven Ridge – 2400G – 2200G

Hem Ryzen 5 2400G hem de Ryzen 3 2200G, AMD’nin topluca Raven Ridge kod adlı yeni APU ailesinden. AMD’nin Ryzen CPU teknolojisini Vega grafikleriyle birleştiriyorlar, sadece bununla birlikte birinci nesil Ryzen CPU’lara nazaran bazı iyileştirmeler getiriyorlar.

Bu çipler bilhassa Precision Boost 2’yi destek sunar. Precision Boost, Ryzen’in iş yüküne bağlı olarak saat hızını artıran otomatik hız aşırtma teknolojisidir. Orijinal sürümde ya çift çekirdekli bir yükseltme frekansı ya da tüm çekirdekli bir yükseltme frekansı vardı, sadece yeni sürümde yükseltme, işlemcinin çekirdeklerinden kaçının yük altında olduğuna nazaran ölçeklenecek.

Raven Ridge işlemcileri ek olarak daha süratli RAM’i destek sunar. Mevcut Ryzen yongalarıyla daha süratli RAM çalıştırabilirken, resmi destek DDR4-2666’da zirveye çıktı. Raven Ridge, bunu DDR4-2933’e itiyor.

Aksi takdirde, 2400G ve 2200G, önceki Ryzens ile temelde aynı özellikleri sunar. Ryzen AMD’nin nihayet senelerdir ilk kez Intel ile karşılaştırılabilir performans sağlayabilmesinin anahtarı olan yeni Zen mikro mimarisini kullanıyorlar. Firmanın önceki mikro mimarisi – Buldozer – rekabet edemiyordu.

Ek olarak, AMD’nin çiplerinin üretim sürecine erişince Intel’i yakalaması da mühim. Çoğu zaman önceki işlemcilerle AMD, daha ufak transistörler için yürüyüşte geride kalıyor ve Intel’e otomatikman bir avantaj sağlıyor. Şimdi, hem AMD’nin hem de Intel’in en yeni yongaları 14nm işlem kullanılarak üretildi.

Ayrıca, tüm AMD Ryzen işlemcilerin şimdiye kadarki en çekici yönlerinden biri, çarpanın kilidinin kaldırılması, böylece kolayca hız aşırtılabilmesidir. Bu Raven Ridge’e kadar devam etti. Bu tür bir işlemcinin kullanıcıları için beklenmedik bir öncelik benzer biçimde görünüyor, sadece dokunmada fazladan performans bulunduğunu bilmek devamlı güzeldir.

Çipler ek olarak temel saat hızına ve maksimum artırılmış saat hızına haizdir. Temel saat hızı görünmüş olduğu gibidir, maksimum güçlendirme saati ise herhangi bir çekirdeğin itilebileceği maksimum hızdır. Çipin gerçek dünyadaki hızı, iş yüküne bağlı olarak bu rakamlar içinde bir yere oturacaktır.

Doğal ki, Raven Ridge’in en büyük eklentisi bir grafik işlemcisi ve işte burada AMD hakkaten Intel’e karşı savaşmayı umuyor. Bir çok Intel yongasındaki grafik işlemcileri tüm masaüstü kullanımları için muhteşem olsa da ve nerede ise bazı oyunları oynayabilirken, oldukça sınırı olan olma eğilimindedirler. Bu çiplerdeki Vega grafikleriyle AMD, hakkaten oynanabilir bir oyun performansı sağlamayı umuyor – AMD’nin kendi sayıları, bu çiplerdeki GPU’ların Intel’in rakip ürünlerinden ortalama iki kat daha kuvvetli bulunduğunu gösteriyor.

Öteki taraftan, Raven Ridge dahil tüm AMD’nin Ryzen işlemcilerinin ana dezavantajı, CPU saat hızlarının Intel’inkilerle rekabet edememesidir. En süratli Ryzen yongası maksimum 4GHz’e yükselirken en süratli Raven Ridge, 3.5GHz’lik bir temel saate ve 3.9GHz’lik bir saate haiz olan 2400G’dir. Intel’in en süratli yongaları 4,7 GHz’e ulaşabilir.

Intel’in 2400G’ye en yakın rakibi Core i3 8350K, durağan(durgun) bir 4GHz’de çalışıyor ve bu da dövüşün oldukça yakın bulunduğunu gösteriyor. Bununla beraber, 8350K, neredeyse 5GHz’e kolayca hız aşırtacaktır.

Bundan dolayı, hem Raven Ridge hem de Intel’in 8000 serisi Core I işlemcilerinin görünüşte direkt rakip olmasına karşın, muhtemelen birazcık değişik kullanım durumlarına haiz olmaları muhtemeldir. Bir çok oyun hala fazlaca çekirdekli işlem gücünden daha çok saat hızına dayandığından, Intel işlemcilerinin saf saat hızı, oyun oynamak için en iyi seçenek oldukları anlamına gelir. Bundan dolayı, Intel çiplerini ayrı bir grafik kartıyla birleştirmek mantıklı.

Sadece Raven Ridge ile, ayrı bir grafik kartı eklemeyi düşündüğünüz anda, grafiksiz öteki Ryzen işlemcilerinden birini tercih etmek daha mantıklıdır.

AMD Raven Ridge – Kontrol kurulumu

AMD’nin Raven Ridge yongalarını kullanan insanları iyi mi bir sistem gördüğünü vurgulayan kontrol için sağlamış olduğu anakart, MSI tarafınca yapılmış ufak bir mini-ITX modelidir. B350 yonga setini temel alan B350i Pro AC, işlemcinin yerleşik grafik çıkışları, Wi-Fi ve M.2 SSD yuvası da dahil olmak suretiyle bilgisayarınızı tamamlamak için ihtiyacınız olan her şeyi sunar. CPU, birkaç RAM ve bir SSD takının ve gitmeniz iyi olur.

Bu işlemcileri yalnızca yerleşik grafiklerini kullanmak için satın almanın mantıklı olması sebebiyle, bu yongaları ayrı bir grafik kartı ilave ederek kontrol etmedik. Bunu yapmayı düşünmenin tek sebebi, şimdi yerleşik grafiklere dayalı bir sistem oluşturup daha sonraki bir tarihte yükseltmeye bakmanız olabilir.

İlgili: Oyun bilgisayarı satın alma rehberi

Kullanılan kıyaslamalara erişince, ilk testler (Cinebench ve POVray), CPU’nun öteki Ryzens ve Intel’in rakiplerine nazaran nerede olduğuna dair bizlere bir gösterge vermesi ihtiyaç duyulan basitçe CPU’nun ham gücünden ibarettir.

Sırada, ham grafik işleme enerjisini kontrol etmek için 3DMark var ve işleri bitirmek için, bu sözde hepsi bir arada çipin hakkaten iyi mi başa çıktığını görmek için bazı gerçek dünya oyunları yaptım. En yeni Doom ve The Witcher 3: Wild Hunt, daha sıkıntılı, grafik olarak varlıklı oyunları temsil ederken, Counter-Strike: Global Offensive, grafik açısından daha azca yoğun rekabetçi çevrimiçi oyunları temsil ediyor.

AMD Raven Ridge – Performans

Ham CPU performans testlerinden başlayarak, 2400G tam olarak beklediğim performansı sağlamış oldu. Temelde Ryzen 1500X kadar süratli ve Intel Core i3-8100 ile ortalama aynı hızda.

2200G’ye erişince, gene birazcık daha yavaş olan saat hızı, tek iş parçacığında i3-8100’ün peşinde kalmış olduğu, sadece fazlaca iş parçacıklı iş yüklerinde neredeyse eşit olduğu anlamına geliyor.

Netice olarak, her iki yonga da günlük işler için kafi performans sağlıyor ve oyun oynamak için de kafi. Yalnız Intel’in rakip işlemcileri fazlaca daha süratli.

Bununla beraber, grafik performansı söz mevzusu olduğunda işler tersine dönüyor. 3DMark Firestrike testinde Intel 8100 ve 8400, 1100’den birazcık fazla puanla savaşım ederken, 2400G ve 2200G 2700’den fazla puan aldı. Kelime kapsamlı.

Bu, gerçek dünya oyun performansına iyi mi dönüşüyor? Şaşırtıcı derecede iyi. Doom ve The Witcher 3: Wild Hunt benzer biçimde grafik açısından daha varlıklı oyunlarda, grafik ayarlarını orta düzeye indirmeniz, kenar yumuşatmayı kapatmanız ve 900p çözünürlükte (kısaca 1600 x 900 px) oynamanız gerekir. O süre nerede ise oynanabilir bir 35-40 fps’ye bakacaksınız. Açıkçası bu birazcık sınırlayıcı, sadece bunlar fazlaca sıkıntılı oyunlar.

Ayrıca, Counter-Strike: Global Offensive benzer biçimde birazcık daha bağışlayıcı bir şey için, orta detay ayarlarını kullanarak ve kenar yumuşatma kullanmadan 1080p’de kolayca 100 fps’yi aşabilirsiniz. Ara sıra kare hızında düşüş yaşarsınız, sadece gene de hakkaten oynanabilir.

AMD Raven Ridge – Hız aşırtma, RAM ve güç tüketimi

AMD’nin Ryzen işlemcilerinin hepsinin çarpan kilidi açılmış olmasına karşın, mevcut serinin bir çok hız aşırtma için o denli da iyi değildi ve bir çok model 4GHz’e bile ulaşmakta zorlanıyordu. Bundan dolayı Raven Ridge işlemcilerden yüksek beklentilerim yoktu. Sadece beni hoş bir halde şaşırttılar.

Herhangi bir fazladan voltaj olmadan ve bir tek yığın soğutucuyu kullanarak, her iki yonga da 4GHz’e ulaştı. Saat hızındaki bu artış performansta da dikkat çekiciydi. 2200G, Cinebench skoru 131’den 164’e sıçradı.

Ek olarak akılda tutulması ihtiyaç duyulan, daha süratli belleğin bunların ve tüm Ryzen yongalarının performansında bir fark yarattığıdır. 2400MHz’lik varsayılan bir RAM hızında 2400G, fazlaca iş parçacıklı Cinebench testinde 817’ye kıyasla 3200MHz RAM ile 817 puan aldı. 3DMark Firestrike’da 2885’ten 3321 puana sıçradı.

Güç tüketimine erişince, hem 2400G hem de 2200G 65W TDP’ye haiz olarak derecelendirilmiştir ve kesinlikle fazlaca azca güç tüketirler. 2400G’yi kullanarak, tüm kontrol sistemi boşta bir tek 24W ve CPU ve GPU ile tam hızda çalışırken 125W tüketti.

AMD Ryzen 2400G yada 2200G’yi satın almalı mıyım?

Yeni AMD Ryzen 2400G ve 2200G işlemciler, PC satın alma / bina pazarının fazlaca hususi birkaç kısmı için ideal seçimlerdir. Hakikaten ucuz yada ufak bir bilgisayar arıyorsanız, sadece gene de birazcık oyun oynamak için kafi grafik performansı istiyorsanız, o süre tam olarak uygunlar.

Tek bir yonga ile bir çok kullanıcının gerekseme duyacağından daha çok CPU performansı ve oyun oynamak için hakkaten yeterince kuvvetli bir GPU elde edersiniz. En yeni, grafik açıdan en varlıklı oyunlar için grafiksel doğruluktan mühim seviyede taviz vermeniz gerekecek, sadece birazcık daha eski yada performans için daha iyi optimize edilmiş oyunlar iyi olacaktır.

En önemlisi, Intel’in rakip yongalarını kullanmaya kıyasla CPU performansında anlamlı bir halde taviz vermeden bu fazladan grafik performansını elde edersiniz ve toplam sistem maliyeti söz mevzusu olduğunda aynı fiyata yada daha ucuza gelirsiniz.

Bununla beraber, ayrı bir grafik kartı içerecek kadar büyük bir PC oluşturma konumundaysanız, Raven Ridge kullanım durumu düşer. Ayrı bir grafik kartı eklemek için 50-100 £ daha çok harcamayı düşünecek olsanız da, performanstaki sıçrama mühim.

Ve bu sonucu verdikten sonrasında, bütçeniz kısıtlıysa Raven Ridge olmayan Ryzen işlemcilerden birini yada piyasanın üst ucunda Intel’in 8000 serisi CPU’larından birini almak daha mantıklı olacaktır.

Karar

Minik biçim faktörlü yada ekonomik oyun bilgisayarları için ideal işlemciler.

You May Also Like

Kategori

Yüzlercesini düzenledim Bu yüzden favorilerimi seçmek boşuna bir egzersiz olurdu. Bunun yerine, bana yeni bir şey öğreten Extra Crunch hikayelerinden bir örnek toplamaya çalıştım....

Teknoloji Haberi

”Ocak ayının ilk haftasında Telegram aylık 500 milyon aktif kullanıcıyı aştı. Bundan sonra büyümeye devam etti: Yalnızca son 72 saat içinde 25 milyon yeni...

İnceleme

SSD pazarına erişince, Samsung var ve sonrasında hepimiz var. Birçoğu en iyi SSD’ler listemizde görünen sürücüleri icra eden düzinelerce SSD markası varken, bir çok...

İnceleme

i Yeni yıla girerken mor yatak tutarları hala kuvvetli gidiyor. Şu anda, direkt Purple’dan bir yatak satın aldığınızda siparişinize eklenen 337 $ değerine kadar...

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır