Bizimle iletişime geçin

Merhaba ne arıyorsun

Teknoloji Haberi

Apple, macOS Big Sur ile beraber M1 çipinden güç alan yeni MacBook’ları ve mini’yi tanıttı

Apple Inc. nihayet yeni bir MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve bugün piyasaya çıkan Mac mini de dahil olmak suretiyle yeni nesil bilgisayarlara güç sağlayacak uzun süreden beri beklenen M1 çiplerini duyurdu.

Apple, donanımdaki gelişmelerin yanı sıra, performansını hızlandırmak için macOS Big Sur ve bileşenlerinde meydana getirilen güncellemelerle yeni silikondan yararlanacak yazılım yükseltmelerini de ortaya çıkardı.

Kısa süre ilkin tanıtılan yeni iPhone ve iPad’lerin arkasından şirket dikkatini bilgisayar hattına çevirdi. “Mac’i seviyoruz. Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, DNA’mızda var ”dedi. “Mac işi geçen çeyrekte% 30’un üstünde büyüdü ve Mac şimdiye kadarki en iyi yılını yaşıyor ve Mac yeni kullanıcıları çekmeye devam ediyor. Bugün, alıcıların% 50’sinden fazlası Mac’te yeni. “

Apple Silicon M1 yongası

M1, minik boyut ve güç verimliliğinin oldukça mühim olduğu Mac sistemleri için optimize edilmiştir. Bir çip üstünde sistem olarak M1, oldukça sayıda teknolojiyi tek bir çipte birleştirir ve gelişmiş performans ve verimlilik için birleşik bir hafıza mimarisine haizdir.

Bu, yeni ürün serilerinde görüleceği şeklinde, daha ilkin Apple için mümkün olmayan değişik biçim faktörlerine uydurulmasına izin veriyor.

Apple, M1’in beş nanometre teknolojisi kullanılarak üretilen ilk kişisel bilgisayar çipi bulunduğunu ve 16 milyar transistörü barındırdığını söylüyor. Şirket, M1’in 3,5 kata kadar daha süratli merkezi işlem birimi performansı, altı kata kadar daha süratli grafik işlem birimi performansı ve 15 kata kadar daha süratli makine öğrenimi sağlayabildiğini ve bunların tümü önceki nesil MacBook’ların pil ömrünün iki katı bulunduğunu iddia ediyor.

Apple’ın donanım teknolojilerinden görevli kıdemli başkan yardımcısı Johny Srouji, “Mac için çığır açan SoC’miz M1 şeklinde bir yonga asla olmadı” dedi. “Muhteşem performans, kuvvetli özellikler ve inanılmaz verimliliğin benzersiz kombinasyonu ile M1, bugüne dek ürettiğimiz açık ara en iyi çip.”

Apple’a bakılırsa, yonga üstünde M1 sistemi tasarımı, piyasadaki herhangi bir PC tasarımından oldukça daha iyi olan, son aşama düşük güçte yüksek performans sağlamasına izin veriyor ve bunu sekiz çekirdekle yapıyor. Dört çekirdek yüksek güçlüdür ve dört çekirdek yüksek verimlidir. Çekirdeklerin her biri, israf edilen ısıyı minimumda tutmak ve bu yüzden en iyi güç verimliliğini sağlamak için hangi görevlerin işlenmesi icap ettiğini gerçek zamanlı olarak iş yükü gereksinimlerine bakılırsa belirleyen bir koordinatör tarafınca yönetilir.

Apple yeni M1 silikonu mevzusunda kesinlikle parlıyor olsa da, Moor Insights & Strategy’nin başkanı ve baş analisti Patrick Moorhead, rakamların birazcık şüpheli olabileceğini düşünüyor.

Moorhead, SiliconANGLE’a “Yeni M1 yongasının performansını ölçmek neredeyse olanaksız bundan dolayı şirket, meydana getirilen performans iddialarının hiçbiriyle ilgili detaylı bir kanıt sunmadı”. “CPU kıyaslamalarının muhtemelen GeekBench şeklinde oldukça bileşik kıyaslamalar kullanılarak ölçüldüğüne inandığım için bunların kapsamlı bir halde incelenmesi icap ettiğini düşünüyorum.”

Şirkete bakılırsa, CPU aynı anda ortalama 25.000 iş parçacığını işleme kapasitesine haiz ve GPU, karmaşık 3D sahneleri oluşturmak için birden fazla 4K video akışının sorunsuz oynatılması şeklinde son aşama sıkıntılı görevleri kolaylıkla halledebilir.

M1 için optimize edilmiş MacOS Big Sur

MacOS için son olarak işletim sistemi olan Big Sur, yeni silikondan yararlanmak için M1 çipi üstünde çalışacak şekilde tasarlandı. Netice olarak, anında uyandırma dahil olmak suretiyle kendi performansında bir artış görmüş oldu ve firmanın haiz olduğu şey, ortalama 1,5 kat daha süratli JavaScript performansı ve 1,9 kat daha süratli cevap veren Safari tarayıcı deneyimi.

Big Sur ve M1 ile kullanıcılar eskisinden oldukça daha çok uygulama çalıştırabilir. Apple’ın tüm Mac yazılımları artık “Evrensel” olarak etiketlendi ve mahalli olarak M1 sistemlerinde çalışıyor. Universal’e güncellenmemiş mevcut Mac uygulamaları, Apple’ın Rosetta 2 teknolojisini kullanarak sorunsuz bir halde çalışacaktır.

Sanal konuşma esnasında Apple, M1’in yüksek çözünürlüğünde olan oyunlara da güç verebileceğini deklare etti. Sadece bazıları o denli güvenilir değil.

Moorhead, “Şirket uyumluluk hakkında da pek konuşmadı, sadece Rosetta 2’nin en sevdiğiniz oyunları oynayabileceğine dair dev iddialarda bulunmuş oldu” dedi. “Yeni GPU’nun AMD, Intel ve Nvidia’nın yeni GPU’larında bulunan yüksek kaliteli özelliklere haiz olmaması sebebiyle bunu neredeyse olanaksız buluyorum.”

Yeni MacBook Air

Yeni MacBook Air, günümüzün Apple serisinde olduğu şeklinde M1 çipi ile çalışan ultra ince 13 inçlik bir dizüstü bilgisayardır ve bu çip ile mümkün kılınan sessiz, fansız bir tasarıma haizdir.

Şirkete bakılırsa, depolama performansını ikiye katlamak için son olarak katı hal durağan(durgun) sürücü teknolojisini de kullanıyor, bu yüzden devasa görüntülerin önizlemesi eskisinden daha süratli.

Daha da önemlisi, bilhassa hareket halindeki kullanıcılar için daha iyi bir bataryaya haiz. Apple, 15 saate kadar kablosuz internette gezinme ve 18 saate kadar video oynatma sürebileceğini söylüyor – bir MacBook Air’de şimdiye kadarki en uzun pil ömrü.

Önceki nesil ile karşılaştırıldığında, bir projeyi web’e üç kat daha süratli aktarabilir, 3D efektleri Finalcut Pro’ya beş kata kadar daha süratli entegre edebilir ve Lightroom’daki fotoğrafları iki kat daha süratli dışa aktarabilir.

MacBook Air şu anda 999 $ ve eğitim için 899 $ ‘a satılıyor.

13 inç MacBook Pro

Apple’a bakılırsa 13 inç MacBook Pro, firmanın en popüler ustalaşmış dizüstü bilgisayarı. Sekiz çekirdekli CPU ile, etken bir soğutma sistemiyle eşleştirildiğinde, önceki nesle bakılırsa daha da kuvvetli ve neredeyse üç kat daha süratli hale geliyor. Apple, GPU’nun beş kat daha süratli bulunduğunu ve daha akıcı grafik performansı sağladığını söylüyor.

Pili de daha büyüktür, 17 saate kadar kablosuz internette gezinme ve 20 saate kadar video oynatma.

13 inç MacBook Pro’nun yeni özellikleri içinde, net kayıtlar ve aramalar için kasaya yerleşik stüdyo kalitesinde mikrofonlar ve yazılımda düzenleme yaparken yada video görüşmeleri yaparken daha keskin görüntü çözünürlüğü ve daha çok detay elde eden M1 çipiyle birleştirilmiş yüksek kaliteli kameralar yer ediniyor. .

Yeni MacBook ek olarak, duyarlı detayları korumak için bir yöntem elde eden şifreli bir özellik olan M1’de bir Secure Enclave ve Touch ID ihtiva eder. Kasa, Evrensel Seri Veri Yolu 4 desteğine haiz iki Thunderbolt bağlantı noktasına haizdir.

13 inç MacBook Pro, eğitim için yalnızca 1.299 $ ve 1.199 $ ‘dan süregelen fiyatlarla satışa sunuluyor.

Mac mini

Apple’ın minik biçim faktörlü masaüstü bilgisayarı Mac mini, önceki nesle bakılırsa M1 çipinden üç kat CPU performans artışı ve 3B ile ilgili görevler için altı kat GPU performansı elde ediyor.

Önceki nesil Mac mini ile karşılaştırıldığında, kullanıcılar kodlarını Xcode’da üç kata kadar daha süratli derleyebilecek, “Shadow of the Tomb Raider” şeklinde grafik ağırlıklı bir oyunu dört kata kadar daha yüksek kare hızlarıyla oynayabilecekler. Final Cut Pro’da karmaşık bir vakit çizelgesini altı kata kadar daha süratli işleyin ve Logic Pro’daki gerçek zamanlı eklenti sayısını üç katına kadar kullanarak müzik prodüksiyonunu yeni seviyelere taşıyın.

Yeni Mac mini, yüksek stres altında bile kendini serin ve sessiz tutmak için gelişmiş bir termal tasarıma haizdir, böylece kullanıcılar destekleyebileceği iki ekran taksa bile fanı oldukça gürültü yapmaz. Apple’a bakılırsa, tam 6K çözünürlükte iki Apple Pro Display XDR’ı ve daha süratli kablosuz performansı için Wi-Fi 6’yı işleyebilir. Ek olarak M1’de Secure Enclave özelliğine haizdir.

Mac mini, önceki nesil dört çekirdekli modelden 100 $ daha ucuza şimdi yalnız 699 $ ‘a satılıyor.

Görüntüler: Apple

Burada olduğuna bakılırsa …

YouTube kanalımıza (aşağıda) tek tıklamayla aboneliğimizle misyonumuza desteğinizi gösterin. Ne kadar oldukça abonemiz olursa, YouTube size o denli oldukça ilgili kurumsal ve yeni gelişen teknoloji içinde ne olduğu önerir. Teşekkürler!

Misyonumuzu destekleyin: >>>>>> ŞİMDİ ABONE OL >>>>>> YouTube kanalımıza.

… Size misyonumuzdan ve bunu gerçekleştirmemize iyi mi destek olabileceğinizden de anlatmak istiyoruz. SiliconANGLE Media Inc.’in iş modeli, reklamın değil içeriğin gerçek değerine dayanmaktadır. Pek oldukça çevrimiçi yayının aksine, bir ödeme duvarımız yok yada poster reklamcılığı yapmıyoruz, bundan dolayı gazeteciliğimizi tesir olmaksızın yada trafiği takip etme ihtiyacı olmadan açık tutmak istiyoruz.SiliconANGLE ile ilgili gazetecilik, haber ve yorum – Silikon Vadisi stüdyomuzdan canlı, evvel yazılmamış video ve dünyayı dolaşan video ekipleriyle beraber küp – oldukça çalışmak, vakit ve para almak. Kaliteyi yüksek tutmak, reklamsız gazetecilik içinde ne olduğu vizyonumuzla uyumlu sponsorların desteğini gerektirir.

Buradaki habercilik, video röportajları ve öteki reklamsız içinde ne olduğu beğendiyseniz, lütfen sponsorlarımız tarafınca desteklenen video içinde ne olduğunun bir örneğine göz atın, desteğini tweetleve geri gelmeye devam et SiliconANGLE.

.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Kategori

Yüzlercesini düzenledim Bu yüzden favorilerimi seçmek boşuna bir egzersiz olurdu. Bunun yerine, bana yeni bir şey öğreten Extra Crunch hikayelerinden bir örnek toplamaya çalıştım....

Teknoloji Haberi

”Ocak ayının ilk haftasında Telegram aylık 500 milyon aktif kullanıcıyı aştı. Bundan sonra büyümeye devam etti: Yalnızca son 72 saat içinde 25 milyon yeni...

İnceleme

SSD pazarına erişince, Samsung var ve sonrasında hepimiz var. Birçoğu en iyi SSD’ler listemizde görünen sürücüleri icra eden düzinelerce SSD markası varken, bir çok...

İnceleme

i Yeni yıla girerken mor yatak tutarları hala kuvvetli gidiyor. Şu anda, direkt Purple’dan bir yatak satın aldığınızda siparişinize eklenen 337 $ değerine kadar...

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır