Connect with us

Hi, what are you looking for?

Teknoloji Haberi

Daha İyi Bir Bilgisayar mı İstiyorsunuz? Kendiniz İnşa Etmeyi Deneyin

Karantina esnasında üretken hiçbir şey yapmama mevzusunda kendinizi hırpalamak, yapma. Kimi zaman hiçbir şey tam olarak ihtiyacınız olan şey değildir. Öteki zamanlarda kendi ellerinle bir şeyler yapmak güzel. Bu kılavuz bununla ilgili: sıfırdan bir bilgisayar iyi mi oluşturulur.

Pek oldukca nedenden dolayı göz ürkütücü olabilir pahalıdır, karmaşıktır, dağınık olabilir. Fakat açık olmak isterim: Eğer bir Ikea masası, kitaplık, yatak yada bu aldatıcı derecede ağır çantaların birden fazlasına gelen herhangi bir şeyi yapabilirseniz, bir PC yapabilirsiniz.

Neye ihtiyacın var?

Edinim seviyeniz ne olursa olsun, PCPartPicker kullanmalısınız . Yalnızca satın almanız ihtiyaç duyulan her şeye haiz olmakla kalmaz, hem de PC’nizi internet sayfasında parça parça oluşturmanıza ve tüm donanımınızın beraber güzelce çalıştığından güvenli olmanıza olanak tanır. İsterseniz beğeninize nazaran ayarlayabileceğiniz birkaç örnek yapısı bile var.

Ne tür bir bilgisayar inşa ettiğinizden (ev ofis yada oyun) bağımsız olarak, ihtiyacınız olan bileşenler aynı olacaktır. Bir ana karta, bir CPU’ya (merkezi işlem birimi), depolamaya, belleğe, bir güç kaynağına, bir kasaya ve bir monitöre ihtiyacınız olacak. Bu bilgisayar ı çoğunlukla ev ofis görevleri için kullanıyorsanız ihtiyacınız olmayabilecek tek şey bir GPU’dur (grafik işleme birimi), sadece fotoğraf yada video düzenleme ve oyun için gereklidir. Bu oldukca şey. Aşağıda, her bir bileşenin ne yaptığının ve bazı donanım önerilerinin minik bir dökümü yer verilmiştir. Anakart

Öteki tüm bileşenler bu dönem kartına takılır. İletişim oluşturmak ve ortaklık yapmak için kullandıkları otoyol. Değişik boyutlarda ve konfigürasyonlarda gelirler ve her biri birazcık değişik görünür, sadece hepsi aynı işlevi yerine getirir.Tavsiye edilen Donanım

 • ASUS ROG Strix B450-F : 1080p oyunlar için tasarlanmış bir oyun donanımı için buradan başlayın.
 • MSI MPG Z490 . Bu, Intel işlemciler ve orta aşama makineler için mükemmel.
 • MSI Prestige X570 Creation: Üst düzey bir makine oluşturuyorsanız, X570 Creation sürümünü seçin.
İşlemci (CPU)

Bu, bilgisayar ınızın beynidir. Direkt anakarta sokulur ve PC’nizin en mühim bileşenidir. Sadece bu, en pahalı olması gerektiği anlamına gelmez. Buna sonrasında değineceğiz. CPU termal macun dahil edilmesinden bahsetmiyorsa, birazcık da aldığınızdan güvenli olun. Bu meydana getirecek . Tavsiye edilen Donanım

 • AMD Ryzen 3 3200G 4 Çekirdekli 3.6 GHz : 1080p oyun bilhassa CPU yoğun olmadığından, bu oldukca yönlü iyi bir seçimdir. Dahil olan Wraith soğutucusu ile iyi bir halde eşleşir , sadece CoolerMaster Hyper 212 hem de iyi bir seçimdir.
 • Intel Core i7-10700K 8 Çekirdekli 3,8 GHz : Intel i7, sizi bir çok ağır iş günü görevlerinde ve 4K oyunlarda görecek. NZXT Kraken M22 Sıvı Soğutucu ile iyi çalışır.
 • Ryzen 9 5950X 16 çekirdekli 3.4 GHz: AMD’nin 16 çekirdekli devi, üst düzey 4K yada 144 Hz oyunlar için katil bir CPU’dur, sadece şu anda bulmak zor olabilir. NZXT’nin Kraken X72 Sıvı Soğutucusu ile kullanın.
Grafik Kartı (GPU)

Bu bilgisayar da oyun oynayacaksanız, bir grafik işleme birimine yada GPU’ya (grafik kartı da denir) ihtiyacınız olacaktır. Bu, oyunlardaki grafikler benzer biçimde görsel verileri işlemek için tasarlanmış ve optimize edilmiş hususi bir işlemcidir. Ek olarak video ve fotoğraf düzenleme ile öteki grafik yoğun görevlerde de kullanılır. Bu kartları şu anda stokta (yada makul bir fiyata) bulmak zor olsa gerek, bundan dolayı bir süre beklemeniz gerekebilir.Tavsiye edilen Donanım

 • MSI GeForce GTX 1660 : Bu, bütçeyle oyun oynamak için iyi bir seçim.
 • MSI Radeon RX 570 : RX 570 dişte birazcık uzadı, sadece bütçe oluşturmak için mükemmel bir satın alma.
 • MSI GeForce RTX 2060 : Orta-üst düzey oyun oynamayı düşünüyorsanız, bu kart güç ve fiyat içinde iyi bir denge kurar. Daha yeni 3060 TI yada 3070 modellerini bulabilirseniz, bunlar da mükemmel seçeneklerdir.
 • Radeon RX 6800 XT: Tamamen dışarı çıkıyorsanız, şu anda RX 6800 XT en iyi seçimim. Ona attığınız her şeyin üstesinden gelebilecek bir GPU canavarı. Cyberpunk 2077 bile.
Depolama

Bu, bilgisayar ınızın gömme dolabıdır. Burası tüm dosyalarınızı, oyunlarınızı, filmlerinizi, belgelerinizi, fotoğraflarınızı, her şeyinizi depoladığınız yerdir. İhtiyacınız olursa hemen sonra devamlı daha çok depolama kapasitesi ekleyebilirsiniz.Tavsiye edilen Donanım

 • WD Blue 1 TB Dahili SSD : Bolca depolama alanıyla hızlıdır.
 • Samsung 980 Pro M.2 SSD : Samsung’un M.2 sürücüleri devamlı iyi bir seçimdir. Hızlıdırlar, dayanıklıdırlar ve birazcıktırlar (ortalama olarak bir sakız çubuğu boyutundadırlar), böylece istediğiniz herhangi bir öteki dahili SSD ile eşleştirebilirler. Bir çok anakartta, kartın önünde yada arkasında bir M.2 yuvası bulunur ve herhangi bir kabloyla uğraşmanıza bile gerek kalmamıştır.
 • Samsung 970 EVO M.2 SSD : EVO serisi birazcık daha yavaş olsa da daha ucuz. Hala her yapı için muhteşem bir satın alma. Bütçeniz var ise, EVO ile giderim.

Hafıza (RAM)

Belleğe ve depolamaya bakmış olduğunuzda birçok aynı terimi görmüş olacaksınız, sadece bunlar oldukca değişik. Bellek daha oldukca, hemen sonra uğraşmak için bir şeyler attığınız bir tablo gibidir. Karalama kağıdı; kısa vadeli. Gene de bu oldukca önemlidir, bu sebeple yazılım, verileri oldukca süratli bir halde alınabilecek bir yerde önbelleğe almak (geçici olarak depolamak) için belleği kullanır.Tavsiye edilen Donanım

 • G.Skill Ripjaws V Serisi 32-GB 288-Pin RAM : Bu kadar RAM ile günlük görevler ve oyunlar için oldukça iyi ayarlanmış olmalısınız.
 • Corsair Dominator Platinum 64-GB 288-Pin RAM : İçerik oluşturma yada üst düzey oyunlar için fazladan heft’e ihtiyacınız var ise, 64 GB RAM’e yükseltmeyi düşünün.
Güç Deposu (PSU)

Güç kaynağınız, elektriğin her bir bileşene gitmesini elde eden minik bir kutudur. Bilgisayar ınızın ne kadar süratli ve kuvvetli olabileceğini belirler. Ne kadar süratli olursa, o denli fazla güce gerekseme duyar ve her ihtimale karşı, ihtiyacınız olandan birazcık daha fazlasına haiz olmak istersiniz. Tıpkı GPU’lar benzer biçimde, PSU’ları da şu anda bulmak birazcık zor.Tavsiye edilen Donanım

 • EVGA SuperNOVA 750 GA Güç Deposu : Devamlı ihtiyacınız olandan daha çok güce haiz olmak mevzusunda hata yapmalısınız ve bu birim tam olarak bunu elde edecektir.
 • NZXT E850 850-Watt Güç Deposu : Bu 850-watt güç deposu, en üst düzey ve sıkıntılı yapıyı bile çalıştırmak için kafi beygir gücü sağlamalıdır.
 • EVGA SuperNOVA 1000-Watt Güç Deposu : Birden fazla grafik kartı yada oldukca fazla depolama kapasitesi olan PC’ler için EVGA’nın 1000-watt PSU’su iyi bir seçimdir.
Durum

Davanız tam da görünmüş olduğu benzer biçimde. Metal bir kutu. Cam panellerle ve kazınmış alüminyumla kaplanmış olabilir, sadece içinde her şeyi bir arada tutan büyük bir metal kutu var.Tavsiye edilen Donanım

 • Corsair Obsidian Serisi ATX Full Tower : Pek oldukca değişik türde olay var, bazıları süper minik, ötekiler oldukca büyük. Ve sonucunda kararınız, her şey kadar sevdiğiniz tasarıma inecektir. Ne alacağınızdan güvenli değilseniz, Corsair’den gelen bu, ilk yapınız için mükemmel. Sevdiğimiz öteki kasa üreticileri NZXT , Fractal , Phanteks , Cooler Master ve Lian Li’dir .
 • NZXT H710i ATX Mid-Tower : Bu benim favorilerimden biri. Soğutma kapasitesinden yada erişilebilirlikten taviz vermeden ıslak bir estetiğe ve hafifçe kompakt bir siluete haizdir.
İşletim sistemi

Hatırlanması ihtiyaç duyulan bir şey, bir PC oluşturduğunuzda, otomatikman Windows’a haiz olmadığınızdır. Microsoft’tan yada başka bir satıcıdan bir lisans satın almanız ve yüklemek için bir USB anahtarı oluşturmanız gerekir .

Hepsini bir araya koy

Burada yabani otlara oldukca fazla gitmiyoruz, bu sebeple her bilgisayar ın içi birazcık farklıdır, sadece genel olarak, tüm bu bileşenleri bir araya getirmek için iyi mi yapmanız gerektiği burada açıklanmaktadır.

İlk ilkin kendinize temiz bir emek harcama alanı hazırlayın. Bu bir yiyecek odası masası yada boş bir masa olabilir – kasanızın yan tarafına düz olarak uzanmasına kafi gelecek büyüklükte herhangi bir yüzey ve öteki bileşenleriniz için çevresinde geniş bir alan olabilir. Ek olarak kasanıza vidaları takacak bir yıldız tornavidaya da ihtiyacınız olacak. Bu parçaları bir araya getirdiğinizde, statik birikimi boşalttığınızdan ve ahşap masa benzer biçimde metal olmayan bir yüzey üstünde çalıştığınızdan güvenli olun . Yada anakartı geldiği karton kutunun üstüne monte edebilirsiniz.

Satın aldığınız bileşenlerin bir çok kullanım kılavuzlarıyla beraber gelecek; onları elinizin altında tutun. Anakartla başlayacağız, bu yüzden kurulum sayfasındaki kullanım kılavuzunu açın. Oldukça göz ürkütücü olabilir — bakılacak oldukca şey var — fakat tüm bu tarz şeyleri büyük bir Lego seti olarak düşünün. Her parça birbirinin içine oturur. Anakart için ilk işiniz CPU’nuzu oturtmak olacaktır.CPU’nuzu Oluşturmak

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ne tür bir CPU satın aldığınıza bağlı olarak (Intel yada AMD), çipin bir tarafında minik sivri uçlar (onlara dokunmayın) yada bir tarafında minik altın temas noktaları (onlara dokunmayın) olacaktır. Cidden, çipinin o tarafına dokunma. Parmak uçlarınızdaki yağlar temas noktalarına zarar verebilir yada bir pimi bükebilirsiniz. Bunlardan birini yapın ve işlemciniz pahalı bir silikondan başka bir şey olmaz.

İşlemcinizi yerleştirmek oldukça kolaydır. Ilk olarak, ana kartınızın talimatlarını iki kez deneyin ve işlemci soketinin kilidini açtığınızdan güvenli olun. Yanında bir kol yada düğme bulunan bir sürü minik delik (yada temas noktası) olan büyük bir kare olacaktır. Anakartınızın talimatları, işlemcinizi sorunsuz bir halde yerleştirebilmeniz için soketin iyi mi açılacağını açıkça söyleyecektir.

Kilidinin açıldığını ve hazır bulunduğunu onayladıktan sonrasında, işlemcinizin hangi köşesinde minik bir altın üçgen bulunduğunu bulun ve bunu anakartınızın işlemci soketindeki aynı sembolle hizalayın. İşlemciyi yavaşça sokete indirin, peşinden mandalı yada kilitleme mekanizmasını yavaşça çevirin. Onunla savaşmak zorunda kalmamalısın. Hakikaten oldukca bastırmanız gerekiyorsa, işlemcinin doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini iki kez deneyin.

Sonrasında, termal macununuza ihtiyacınız olacak . Simli yapışkanın o minik plastik şırıngası, sonraki adım için oldukca önemlidir. Artık işlemciniz yerine oturduğuna nazaran, ortasındaki parlak silikon kareye bir bakın. Isı alıcınızın oturacağı yer burasıdır. İşlemciniz bir ısı emiciyle beraber geldi ve bir tarafında bakır bir daire görmüş olacaksınız. Termal macunu uyguladıktan sonrasında, ısı emiciyi direkt işlemcinin üstüne koyacaksınız, silikon kare ve bakır daire muhteşem bir halde hizalanacak.

Devam edin ve işlemcinizdeki silikon kare üstüne minik bir top (bezelyeden büyük olmayan) termal macunu dikkatlice sıkın. Merkeze olabildiğince yakın olmasını isteyeceksiniz.

Şimdi ısı emicinizi işlemcinizi çevreleyen vidalarla hizalayın ve yavaşça yerine indirin. Termal macunu ezeceksiniz ve buradaki amaç işlemcinizin arkasını kaplayan ince bir katman oluşturmaktır. Birazcık sızarsa problem değil, sadece işlemcinin kenarından dışarı sızarsa, oldukca fazla kullanmışsınızdır. Birazcık izopropil alkol alın, tüy bırakmayan bir bezle silin ve işlemciyi ve ısı emiciyi silin. İyice kuruyana kadar bekleyin ve yeniden deneyin.

İyi görünüyorsa, ısı emicinizi yerine vidalayın. Anakart yönerge kitabınıza dönün ve işlemci soketinin yanında doğru yeri bulun ve ısı emicinizin soğutma fanını takının. İşlemci soketinize oldukca yakın olmalıdır. Bulduğunuzda, takının ve tebrikler, yeni bir CPU taktınız. Bu en zor kısımdı ve bitti dostum, iyi iş.Anakartınızı ve Güç Kaynağınızı Kurma

Bunun geri kalanı formülseldir. Anakartınızı kasanıza koyarak başlamış olalım. Anakartınızın talimatlarına bakın, kasadaki vida deliklerini anakartınızdakilerle hizalayın ve işe koyulun.

Arkasından, güç kaynağınızı oluşturmak isteyeceksiniz. Kasanın üzerine yada altına yakın bir yerde, tedarikinize tam olarak uyacak büyük bir kare nokta olmalıdır. Bulmakta güçlük çekiyorsanız, davanızın arkasına bakın: Büyük, boş bir kare olacak. Güç kaynağının gittiği yer burasıdır (ve işiniz bittiğinde bilgisayarınızı bağlayacağınız yer). Evini bulduğunuzda, yerine yerleştirin ve yerine vidalayın.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Güç kaynağından çıkan tüm kıvrımlı kabloların anakartınıza boş yer olacak şekilde ulaşacağından güvenli olun. Hemen hemen hiçbir şeyi takmayın; Birazdan güç kaynağına geri döneceğiz.Depolamanızı ve Belleğinizi Takma

Hafıza, kurulumu kim bilir en kolay şeydir. CPU’nun tarafındaki dikey minik yuvaları görüyor musunuz? RAM çubuklarınızı sıralayın ve sol taraftaki yuvadan başlayarak yerleştirin. Onları doğru bir halde yerleştirdiğinizde yerine kilitlenirler. İki RAM çubuğunuz var ise, aralarındaki boşluğu atladığınızdan güvenli olun. Anakart kılavuzunuz hangi yuvaların kullanılacağını söylemelidir.

Durağan(durgun) sürücünüz yada katı hal sürücünüz (SSD) için, kasanızın öne bakan kısmında boş bir yuva bulun. Sürücünüzü içeri kaydırın ve güç kaynağında yaptığımız benzer biçimde yerine vidalayın.

Bir M.2 sürücünüz var ise (ortalama olarak bir sakız çubuğu büyüklüğünde minik bir SSD), ana kart üstünde direkt yerleştirdiğiniz bir yer olmalıdır. M.2 yuvasının nerede bulunduğunu görmek için anakartınızın kılavuzuna bakın.Grafik Kartınızı Takma

GPU’nuz oldukça büyük olacak. GTX 1060 benzer biçimde mütevazı derecede kuvvetli bir GPU bile öteki bileşenlerinize kıyasla büyüktür. Bu, davanıza iyi mi uyduğunun mühim olduğu anlamına gelir. GPU’nuzu oraya koyduğunuzda, alan daralmaya başlamış olacak.

Anakartınızın yönerge kitabını yeniden açın ve bir PCIe yuvası arayın. Yanında minik bir plastik mandal bulunan, anakartınızın ortasına yada altına yakın bir yerde yatay bir yuva olacak. GPU’nun takıldığı yer burasıdır. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan, GPU’nuzun arkasını (HDMI ve DisplayPort’ların bulunmuş olduğu taraf) belirlemek, bunu kasanızın arkasıyla hizalamak ve GPU’yu yatay yuvaya itmektir. Yeterince kolay bir halde yerine kilitlenmelidir ve kilitlenmezse, doğru şekilde yerleştirdiğinizden güvenli olun.

O minik minik vidalardan bir tane daha bulun ve GPU’nuzu kasaya sabitleyin. HDMI bağlantı noktalarıyla aynı metal parçası üstünde bunun için minik bir yer var. Bulması kolay olmalı.

Şimdi, güç kaynağınızdan çıkan kablolara bir göz atın. GPU’nuzun yan tarafındaki kare (yada dikdörtgen) yuvaya sığabilecek benzer biçimde görünen birkaç tane olmalıdır. Dikdörtgen şeklinde altı yada sekiz minik delik benzer biçimde görünmelidir . Bazı ayrıntılar değişik olacak, sadece bir GPU’nun iyi mi kurulacağına mükemmel bir bakış.Şerit Kablolar

Anakartın tüm cihazlarınıza takılması gerekiyor. Bu yapıda kullandığım güç deposu ünitesi tamamen modüler olarak adlandırılan şeydir, doğrusu ihtiyacınız olan kabloları seçebilir ve karmaşayı ortadan kaldırmak için gerisini bırakabilirsiniz. Aksi takdirde, güç kaynaklarının bir ton kablosu vardır ve kasanızın içinde sarkan kullanılmayan güç bağlantılarıyla uğraşmanız gerekir. PSU’yu SSD’ye ve ana karta bağlamanız gerekir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ek olarak anakartı kasanıza takmanız gerekir – kasanızın önündeki güç düğmeleri, ses fişleri ve USB bağlantı noktaları. Kartın etrafına dağılmış her tür fiş için hususi başlıklar vardır, bundan dolayı her bir pim grubunun konumu ve işlevi için kılavuzunuzu denetlemek isteyeceksiniz. Bu minik pimlerin belirli bir halde takılması gerekiyor ve inanılmaz derecede küçükler. Ek olarak kasanın fanı için bir bağlantı var – bu durumda kullandım, anakartta bir başlık vardı, sadece üç fan takılıydı. Arkasından, anakarta takılan SSD’niz için SATA kablosu var.

Bu bölüm hakikaten satın aldığınız donanıma bağlıdır, bundan dolayı ana kartınıza ve güç kaynağına doğru şekilde taktığınızdan güvenli olmak için her bileşenin kılavuzlarına bakın.Başlatın ve Windows’u Yükleyin

Yapınızın son aşaması basittir: Güç düğmesine basın. PC canlanırsa, muhtemelen onu muhteşem bir halde bir araya getirirsiniz! Eğer olmazsa, umutsuzluğa kapılmayın. Bir bilgisayar ın ilk kez açılmamasına niçin olabilecek birçok ihtimaller içinde problem vardır. Kingston’dan alınan bu video, baş ağrısına niçin olabilecek bazı tuzakların üstünden geçiyor, bundan dolayı bilgisayar ınızı başlatamıyorsanız, bir izleyin ve adımlarınızı takip edin. Ek olarak hatalı bileşenler almış olma ihtimaliniz de var. Bu video , parçalarınızı iyi mi denetim edeceğinize dair bazı ipuçlarını konu alıyor.

Gene de iyi başladıysa, bir sonraki adım oldukca kolay: Kapatın. Daha ilkin yaptığınız Windows flash sürücüsünü hatırlıyor musunuz? PC’ye takının ve tekrardan başlatın. Doğru kurarsanız, bir tek işini yapmalı ve başlamalıdır. BIOS’unuzu açmanız ve USB sürücüsünü öncelikle bir “önyükleme aygıtı” olarak ayarlamanız gerekebilir. İşte 3. adımdan başlayarak bu sürecin kısa bir özeti .

Sen yaptın!

İlk bilgisayar ınızı kurduğunuz için tebrikler. Birazcık acı verici fakat öğleden sonrasında geçirmek için mükemmel bir yol. Yada kaç tane öngörülemeyen baş ağrısıyla karşılaştığınıza bağlı olarak birkaç gün. Ve şimdi çoğumuz içeride sıkışıp kaldığımıza nazaran, tüm bu saatleri verimli bir halde geçirmenize destek olması için bilgisayar ınızı kullanabilirsiniz .

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

İnceleme

OnePlus Nord N10 5G benzersiz bir şey yapıyor: Oldukca fazla köşeyi kesmeden 5G’yi 299,99 dolarlık bir telefona getirin. Bu, Google Pixel 4A 5G ve Samsung...

Teknoloji Haberi

Discord, yasaklanmış subreddit r / The_Donald ve TheDonald.win ile bağlantılı bir Trump yanlısı topluluk olan “The Donald” adlı bir sunucuyu asakladı. Haber ilk olarak Platformer yazarı (ve Verge katılımcısı) Casey Newton tarafınca bildirildi ....

Mobil

iPhone ‘unuzda yanınızda başkalarının erişmesini istemeyeceğiniz birçok veri, kişisel veriler taşıyorsunuzdur. İOS, verilerinizi güvende tutmada mükemmel olsa da, her şeyin iyi ve güvenli olup olmadığını...

Kategori

Firma 20 yıldır İvigo ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. Bu ürünler sayesinde insanların sınma ihtiyacını karşılamalarını sağlıyor. Firmanın elektrikli ve dijital konvektör ısıtıcıları evlerde bulunan bebek...

Advertisement

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır