Bizimle iletişime geçin

Merhaba ne arıyorsun

Nedir

Dijital İzleriniz Polisin Elinde nasıl Sarmalanıyor?

Telefon çağrıları,Web aramaları, Konum izleri, Akıllı hoparlör istekleri Kullanıcılar çoğu zaman bilincinde değilken, kanun yaptırımı için oldukca mühim araçlar haline geldi.

MİCHAEL WİLLİAMS’ın her bir hareketi onun bilgisi olmadan yangından ilkin bile takip ediliyordu. Ağustos ayında, R&B yıldızı ve tecavüzcü R. Kelly olduğu iddia edilen Williams’ın, potansiyel bir tanığın otomobilini imha etmek için patlayıcılar kullandığı iddia edildi . Polis Williams’ı tutukladığında, bir Hakkaniyet Bakanlığı beyanında belirtilen deliller büyük seviyede onun akıllı telefonundan ve çevrimiçi davranışından alındı: kurbana mesajlar, cep telefonu kayıtları ve arama geçmişi.

Araştırmacılar, Google’a bir ” anahtar kelime emri ” sunarak, şirketten kundaklama esnasında kurbanın adresini arayan herhangi bir kullanıcı hakkında data vermesini istediler. Polis, aramayı daralttı, Williams’ı tespit etti, arkasından kendisine bağlı iki Google hesabı için başka bir arama emri çıkardı. Başka aramalar da buldular: dizel yakıtın “patlama özellikleri”, ABD ile iade anlaşması olmayan ülkelerin sıralaması ve R. Kelly’nin kurban olduğu iddia edilen kişilerin basınla konuşmuş olduğu YouTube videoları. Williams suçsuz bulunduğunu iddia etti.

Bir amaç için toplanan veriler devamlı bir başkası için kullanılabilir. Mesela arama geçmişi verileri, suçluları yakalamak için değil, tavsiye algoritmalarını iyileştirmek yada çevrimiçi profiller oluşturmak için toplanır. Genel anlamda. Hoparlörler, TV’ler ve giyilebilir cihazlar şeklinde akıllı cihazlar, hayatımızın o denli kati ayrıntılarını saklar ki , katliam davalarında hem suçlayıcı hem de temize çıkaran kanıt olarak kullanılmıştır . Konuşmacıların, araştırmacılara yararlı olması için suçlara yada itiraflara kulak misafiri olması gerekmez. Konumlarının ve kimliklerinin ayrıntılarının yanı sıra tüm taleplerin süre damgalı günlüklerini tutarlar. Müfettişler bu günlüklere erişebilir ve bu tarz şeyleri bir şüphelinin nerede bulunduğunu doğrulamak yada hatta onları bir yalanla yakalamak için kullanabilir.

Bir amaç için toplanan veriler devamlı bir başkası için kullanılabilir.

Bir tek hoparlörler yada giyilebilir cihazlar değil. Big Tech’teki bazı kişilerin polis reformu talep eden aktivistlere destek sözü verdiği bir yılda, hükümetin geleneksel izinlerin ve polis şekillerinin izin verdiğinden oldukca daha çok insandan oldukca daha hususi verilere erişmesine müsaade eden cihazlar ve döşenmiş uygulamalar satmaya devam ettiler.

Vice’de Kasım ayında gösterilen bir raporda , popüler Muslim Pro uygulamasının kullanıcılarının devlet kurumlarına sattıkları yerle ilgili verilere haiz olabileceği bulunmuş oldu . Herhangi bir sayıda uygulama , mesela hava durumu yada egzersiz alışkanlıklarınızı seyretmek için konum verilerini ister. Vice raporu, bir veri komisyoncusu olan X-Mode’un yakarma hatırlatma amacıyla Müslüman Pro kullanıcılarının verilerini topladığını ve arkasından bu tarz şeyleri federal kurumlar da dahil olmak suretiyle başkalarına sattığını buldu. Hem Apple hem de Google, geliştiricilerin X-Mode’a veri aktarmasını yasakladı , sadece verileri esasen milyonlarca kullanıcıdan topladı.

Problem yalnızca herhangi bir uygulama değil, aşırı karmaşık, yeterince incelenmemiş bir veri toplama sistemi. Aralık ayında Apple , geliştiricilerden uygulamalar için bir “beslenme etiketi” içinde gizlilik politikaları hakkında temel ayrıntıları açıklamalarını istemeye başladı . Kullanıcılar, bir uygulamayı indirdikten sonrasında “Kabul Ediyorum” u tıkladıklarında bir çok veri toplama biçimine “izin verirler”, sadece gizlilik politikaları her insanın bilmiş olduğu şeklinde anlaşılmazdır ve insanoğlu çoğu zaman neyi kabul ettiklerini bilmezler.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Kategori

Yüzlercesini düzenledim Bu yüzden favorilerimi seçmek boşuna bir egzersiz olurdu. Bunun yerine, bana yeni bir şey öğreten Extra Crunch hikayelerinden bir örnek toplamaya çalıştım....

Teknoloji Haberi

”Ocak ayının ilk haftasında Telegram aylık 500 milyon aktif kullanıcıyı aştı. Bundan sonra büyümeye devam etti: Yalnızca son 72 saat içinde 25 milyon yeni...

İnceleme

SSD pazarına erişince, Samsung var ve sonrasında hepimiz var. Birçoğu en iyi SSD’ler listemizde görünen sürücüleri icra eden düzinelerce SSD markası varken, bir çok...

İnceleme

i Yeni yıla girerken mor yatak tutarları hala kuvvetli gidiyor. Şu anda, direkt Purple’dan bir yatak satın aldığınızda siparişinize eklenen 337 $ değerine kadar...

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır