Connect with us

Hi, what are you looking for?

Nedir

Dijital İzleriniz Polisin Elinde nasıl Sarmalanıyor?

Telefon çağrıları,Web aramaları, Konum izleri, Akıllı hoparlör istekleri Kullanıcılar çoğu zaman bilincinde değilken, kanun yaptırımı için oldukca mühim araçlar haline geldi.

MİCHAEL WİLLİAMS’ın her bir hareketi onun bilgisi olmadan yangından ilkin bile takip ediliyordu. Ağustos ayında, R&B yıldızı ve tecavüzcü R. Kelly olduğu iddia edilen Williams’ın, potansiyel bir tanığın otomobilini imha etmek için patlayıcılar kullandığı iddia edildi . Polis Williams’ı tutukladığında, bir Hakkaniyet Bakanlığı beyanında belirtilen deliller büyük seviyede onun akıllı telefonundan ve çevrimiçi davranışından alındı: kurbana mesajlar, cep telefonu kayıtları ve arama geçmişi.

Araştırmacılar, Google’a bir ” anahtar kelime emri ” sunarak, şirketten kundaklama esnasında kurbanın adresini arayan herhangi bir kullanıcı hakkında data vermesini istediler. Polis, aramayı daralttı, Williams’ı tespit etti, arkasından kendisine bağlı iki Google hesabı için başka bir arama emri çıkardı. Başka aramalar da buldular: dizel yakıtın “patlama özellikleri”, ABD ile iade anlaşması olmayan ülkelerin sıralaması ve R. Kelly’nin kurban olduğu iddia edilen kişilerin basınla konuşmuş olduğu YouTube videoları. Williams suçsuz bulunduğunu iddia etti.

Bir amaç için toplanan veriler devamlı bir başkası için kullanılabilir. Mesela arama geçmişi verileri, suçluları yakalamak için değil, tavsiye algoritmalarını iyileştirmek yada çevrimiçi profiller oluşturmak için toplanır. Genel anlamda. Hoparlörler, TV’ler ve giyilebilir cihazlar şeklinde akıllı cihazlar, hayatımızın o denli kati ayrıntılarını saklar ki , katliam davalarında hem suçlayıcı hem de temize çıkaran kanıt olarak kullanılmıştır . Konuşmacıların, araştırmacılara yararlı olması için suçlara yada itiraflara kulak misafiri olması gerekmez. Konumlarının ve kimliklerinin ayrıntılarının yanı sıra tüm taleplerin süre damgalı günlüklerini tutarlar. Müfettişler bu günlüklere erişebilir ve bu tarz şeyleri bir şüphelinin nerede bulunduğunu doğrulamak yada hatta onları bir yalanla yakalamak için kullanabilir.

Bir amaç için toplanan veriler devamlı bir başkası için kullanılabilir.

Bir tek hoparlörler yada giyilebilir cihazlar değil. Big Tech’teki bazı kişilerin polis reformu talep eden aktivistlere destek sözü verdiği bir yılda, hükümetin geleneksel izinlerin ve polis şekillerinin izin verdiğinden oldukca daha çok insandan oldukca daha hususi verilere erişmesine müsaade eden cihazlar ve döşenmiş uygulamalar satmaya devam ettiler.

Vice’de Kasım ayında gösterilen bir raporda , popüler Muslim Pro uygulamasının kullanıcılarının devlet kurumlarına sattıkları yerle ilgili verilere haiz olabileceği bulunmuş oldu . Herhangi bir sayıda uygulama , mesela hava durumu yada egzersiz alışkanlıklarınızı seyretmek için konum verilerini ister. Vice raporu, bir veri komisyoncusu olan X-Mode’un yakarma hatırlatma amacıyla Müslüman Pro kullanıcılarının verilerini topladığını ve arkasından bu tarz şeyleri federal kurumlar da dahil olmak suretiyle başkalarına sattığını buldu. Hem Apple hem de Google, geliştiricilerin X-Mode’a veri aktarmasını yasakladı , sadece verileri esasen milyonlarca kullanıcıdan topladı.

Problem yalnızca herhangi bir uygulama değil, aşırı karmaşık, yeterince incelenmemiş bir veri toplama sistemi. Aralık ayında Apple , geliştiricilerden uygulamalar için bir “beslenme etiketi” içinde gizlilik politikaları hakkında temel ayrıntıları açıklamalarını istemeye başladı . Kullanıcılar, bir uygulamayı indirdikten sonrasında “Kabul Ediyorum” u tıkladıklarında bir çok veri toplama biçimine “izin verirler”, sadece gizlilik politikaları her insanın bilmiş olduğu şeklinde anlaşılmazdır ve insanoğlu çoğu zaman neyi kabul ettiklerini bilmezler.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

İnceleme

OnePlus Nord N10 5G benzersiz bir şey yapıyor: Oldukca fazla köşeyi kesmeden 5G’yi 299,99 dolarlık bir telefona getirin. Bu, Google Pixel 4A 5G ve Samsung...

Teknoloji Haberi

Discord, yasaklanmış subreddit r / The_Donald ve TheDonald.win ile bağlantılı bir Trump yanlısı topluluk olan “The Donald” adlı bir sunucuyu asakladı. Haber ilk olarak Platformer yazarı (ve Verge katılımcısı) Casey Newton tarafınca bildirildi ....

Mobil

iPhone ‘unuzda yanınızda başkalarının erişmesini istemeyeceğiniz birçok veri, kişisel veriler taşıyorsunuzdur. İOS, verilerinizi güvende tutmada mükemmel olsa da, her şeyin iyi ve güvenli olup olmadığını...

Kategori

Firma 20 yıldır İvigo ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. Bu ürünler sayesinde insanların sınma ihtiyacını karşılamalarını sağlıyor. Firmanın elektrikli ve dijital konvektör ısıtıcıları evlerde bulunan bebek...

Advertisement

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır