Connect with us

Hi, what are you looking for?

Teknoloji Haberi

Eski bir Android akıllı telefonla ne yapmalısınız? Ve kaç yaşlarında oldukca yaşlı?

Bir Android akıllı telefon (yada tablet… bu tarz şeyleri hatırlıyor musunuz?) Söz mevzusu olduğunda, hangi noktada eski oldukca yaşlanıyor ve onu geri dönüşüm merkezine gönderme zamanı geliyor?

Mart 2020’de, bir milyardan fazla Android aletinin güvenlik güncellemesi almadığı tahmin ediliyordu . Neredeyse bir yıl oldu ve bu sayı şüphesiz arttı.

Güvenlik güncellemeleri sona erdiğinde, aygıt hem büyük hem de minik güvenlik açıkları meydana getirmeye adım atar ve bu ne kadar oldukca vakit geçerse, güvenlik açıklarını gösterme riski o denli artar.

Mesele şu ki, Android güncellemeleri hala bir karmaşa.

Google’ın kendi donanımı için, güncellemeleri almaya ne kadar süre devam etmeyi bekleyebileceğiniz açıktır . Google Pixel donanımı, “cihazın ABD’de Google Store’da ilk satışa sunulmasından itibaren minimum üç yıl süreyle güvenlik güncellemelerini alır” ve bu da size bekleyebileceğiniz kullanım ömrü hakkında bir düşünce verir

Sadece bir Pixel satın almadıysanız, işler kafa karıştırıcı bir cehennem güvesi haline gelir. Google’ın sunabileceği en iyi tavsiye, el cihazınızın üreticisine yada operatörünüze başvurmanızı söylemektir . Bunun sebebi, hem üreticilerin hem de operatörlerin güncellemeyi size göndermeden ilkin “özelleştirmek” için zamana gerekseme duymalarıdır.

Evet biliyorum. Bunun için kimin vakti var?

Ve esasen size telefonu sattıkları için, onu desteklemeye devam etmeleri için büyük bir teşvik yok.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Buna, tek bir güncellemeyi güç bela gören donanımlar olduğu gerçeğini ilave edin.

Bunun ötesinde Google, güncellemeleri iyi mi denetim edeceğine dair bilgiler sunar .

Bu kadar.

Şu demek oluyor ki, insanları güncellemeleri görmeyen oldukça yeni bir donanıma bırakabilecek karmaşık, kafa karıştırıcı bir karmaşa.

Peki kaç yaşlarında oldukca yaşlı? Güncellemeler biter ermez cihazınızı hurdaya çıkarmanız icap ettiğini söylemek gerçekçi değildir. Evet, güvenliğe kıymet veriyorsanız, yapmanız ihtiyaç duyulan tam olarak budur, sadece bu ergonomik değildir. Daha ergonomik bir vakit çerçevesi, üç sürüm gerideyse bir cihazın kullanım ömrünün sona ermesi anlamına gelir (bundan dolayı, Android 8 yada önceki sürümleri çalıştıran herhangi bir şey anlamına gelir).

Cihazınız tertipli güncellemeler almıyorsa, sizi saldırılara karşı korumak ve aramak için bir güvenlik uygulaması yüklemenizi şiddetle tavsiye ederim . Aslına bakarsak, güncelleme alıyor olsanız bile bir güvenlik uygulamasının yüklü olmasının fena bir düşünce bulunduğunu düşünmüyorum, zira bazı cihazlara güncelleme göndermedeki gecikme uzun sürebilir ve sizi saldırılara karşı savunmasız bırakır.

Bunun da ötesinde, tıkladığınız şeyi (bilhassa rastgele e-postalardaki bağlantılar) seyretmek, yüklediğinize dikkat etmek (indirmelerinizi Google Play Store’da tutun ve o vakit bile şüpheli uygulamalar için gözlerinizi dört açın) ve güvenilir olun, mühim olan her şeyin bir yedeğine sahipsiniz.

Cihazın kullanım ömrü sona erdiğinde, üstündeki tüm verileri güvenli bir halde silin ve geri dönüştürün. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

İnceleme

OnePlus Nord N10 5G benzersiz bir şey yapıyor: Oldukca fazla köşeyi kesmeden 5G’yi 299,99 dolarlık bir telefona getirin. Bu, Google Pixel 4A 5G ve Samsung...

Teknoloji Haberi

Discord, yasaklanmış subreddit r / The_Donald ve TheDonald.win ile bağlantılı bir Trump yanlısı topluluk olan “The Donald” adlı bir sunucuyu asakladı. Haber ilk olarak Platformer yazarı (ve Verge katılımcısı) Casey Newton tarafınca bildirildi ....

Mobil

iPhone ‘unuzda yanınızda başkalarının erişmesini istemeyeceğiniz birçok veri, kişisel veriler taşıyorsunuzdur. İOS, verilerinizi güvende tutmada mükemmel olsa da, her şeyin iyi ve güvenli olup olmadığını...

Kategori

Firma 20 yıldır İvigo ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. Bu ürünler sayesinde insanların sınma ihtiyacını karşılamalarını sağlıyor. Firmanın elektrikli ve dijital konvektör ısıtıcıları evlerde bulunan bebek...

Advertisement

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır