Connect with us

Hi, what are you looking for?

Mobil

İPhone gizlilik denetim sıralaması (2021 sürümü)

iPhone ‘unuzda yanınızda başkalarının erişmesini istemeyeceğiniz birçok veri, kişisel veriler taşıyorsunuzdur. İOS, verilerinizi güvende tutmada mükemmel olsa da, her şeyin iyi ve güvenli olup olmadığını denetlemek için ara sıra süre ayırmak iyi bir fikirdir.

Bunu yapmak için bundan daha iyi bir süre yok!

GÜÇLÜ ŞİFRE

Yüzünüzü yada parmak izinizi kullanarak biyometrik erişim hem güvenli hem de kullanışlıdır, sadece yalnızca kuvvetli bir parola verilerinizin güvenliğini sağlayabilir.

Touch ID yada Face ID kullanmanız fark etmez, gene de bir parolaya ihtiyacınız vardır ve kullanabileceğiniz parola ne kadar kuvvetli olursa – ve ihmal etmeyin! — daha iyi. Bu hakkaten güvenliğinizin temel taşıdır. Bu birinin eline düşerse, iPhone ‘unuzun ve verilerinin sahibidir.

Ihmal etmeyin, iPhone ‘unuza erişmek için biyometrikler kullansanız bile, parola hala bir yedek olarak oradadır, bundan dolayı onu kuvvetli yapın. Ek olarak omuz sörfçülerine karşı ek güvenlik için birkaç ayda bir değiştirmenizi tavsiye ederim.

Gidin  Ayarlar  >  Face ID & Parolasını  (yada  Dokunmatik Kimlik & Parolasını  Dokunmatik Kimliğin düğmesi ile eski iPhone ‘lar), mevcut şifreyi girin ve peşinden dokunun Geçiş Kodu Options  (Esasen bu seti var ise yada Gizyazı değiştir) bir set almak için seçenekler. 

rasından seçim  Custom Alfanümerik Kodu  (en güvenli) yada  Custom Sayısal Kod  (ikinci en iyi seçenek). 4 Haneli Sayısal Kodu önermiyorum   şundan dolayı omuz sörfçülerinin PIN kodunuzun ne işe yaradığını görmesi kolaydır (ekrandaki yağlı parmak izlerinin konumu sebebiyle kimi zaman hangi dört sayının kullanıldığı da açıktır).

Buradayken, Verileri Sil seçeneğine ilerleyin  ve açık olduğundan güvenilir olun.

Advertisement. Scroll to continue reading.

10 denemeden sonrasında (sonuna doğru, giriş sürecini yavaşlatmak için zamanlayıcıya dayalı bir kilitlenme olacak ve şakacıların verilerinizi bombalamasını engelleyecektir), şifreleme anahtarı silinecek ve verileriniz kalıcı ve güvenli bir halde silinecektir.

BİR ŞİFRE YÖNETİCİSİ KULLANIN

Tüm iyi güvenliğin temel taşı, iyi şifrelere haiz olmaktır.

iOS, hem yerleşik iCloud Anahtar Zinciri’ni kullanan bir otomatik gizyazı doldurma özelliğine hem de LastPass, Dashlane ve 1Password benzer biçimde üçüncü taraf gizyazı yöneticilerine haizdir. 

Bu özelliği  Ayarlar  >  Parolalar  >  Otomatik Doldurma Parolaları’nda bulabilirsiniz .

İCLOUD HESABINIZ İÇİN İKİ FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMAYI ETKİNLEŞTİRİN

Verilerinizi korumanın en iyi yollarından biri, iki faktörlü kimlik doğrulamayı oluşturmak ve kullanmaktır. Bu, bir saldırganın iCloud kullanıcı adınıza ve parolanıza haiz olsa bile, Apple’ın seçtiğiniz bir aygıta bir çok saldırıyı engelleyecek bir kimlik doğrulama kodu göndereceği anlamına gelir.

Gidin  Ayarlar  > ve ekranın en üstündeki adınıza dokunun, sonrasında gidin  Gizyazı ve Güvenlik seçin.LI_CLOSE  İki Factor Authentication .

İPHONE ‘UNUZUN KENDİNİ HIZLA KİLİTLEDİĞİNDEN EMİN OLUN

Kilit ekranı süre aşımı ayarını ne kadar kısa ayarlarsanız (30 saniyeden hiçbir zamana kadar değişen seçenekler vardır), iPhone’unuz ona erişmek için kimlik doğrulamasını o denli acele gerektirecektir. Elbet, birazcık hız artışı olabilir, sadece Face ID ve Touch ID oldukça süratli ve akıcı.

Bu bununla birlikte pil gücünden tutum etmenin iyi bir yoludur.

Otomatik kilitlenme süresini Ayarlar  >  Ekran ve Parlaklık  >  Otomatik Kilit seçeneğine giderek değiştirebilirsiniz  .

Advertisement. Scroll to continue reading.

Benimki 30 saniyeye ayarlandı.

BUL’U KULLAN

Bu, cihazınızın çalınması mevzusunda endişeleniyorsanız yada bir şeyler kaybeden türden biriyseniz, haiz olmanız ihtiyaç duyulan kullanışlı bir özelliktir. Bu durumlarda her saniye önemlidir.

O gitmek etkinleştirmek için  Ayarlar ve peşinden ekranın üst tarafında adınıza dokunun ve gidin  bulun Myl > My iPhone bulun .

Buradan ek olarak   , pil zayıfken aygıtınızın konumunu Apple’a göndererek pil bitmiş olsa bile bulmanızı elde eden Son Konumu Gönder hususi durumunu ve konumunuzu belirlemenize destek olan Ağımı Bul hususi durumunu de denetim edebilirsiniz. iPhone çevrimdışı olsa bile.

UYGULAMALARA KESİN KONUMUNUZU VERMEYİN

Artık uygulamaların genel konumunuza erişmesine izin verme seçeneğiniz var, sadece tam konumunuza değil. Nokta konum vermeden konum verilerini kullanma seçeneğine haiz olmak güzel.

Bazı uygulamaların kati konumunuza haiz olması mantıklıdır – mesela, haritalama ve gezinme ve eşyalarımı izleyen Tile uygulaması – sadece öteki uygulamalar için mantıklı gelmeyebilir ve bunlar için iOS’a söyleyebilirsiniz. onlara birazcık belirsiz olan konum verilerini vermek için.

Bu ayara erişmek için  Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri’ne gidin  ve peşinden konumunuza erişimi olan uygulamaların izinlerini deneyin.

KİLİTLİ İPHONE ‘UNUZUN NE KADAR VERİ SIZDIRABİLECEĞİNİ KONTROL EDİN

Kilitli bir cihazda ne kadar yada ne kadar azca erişilebilir olmak istediğinizi deneyin. 

iOS, aşağıdakiler üstünde denetim sağlar:

Advertisement. Scroll to continue reading.
  • Bugün Görünümü
  • Bildirim Merkezi
  • Denetim Merkezi
  • Siri
  • Mesajla Cevapla
  • Ev Kontrolü
  • Cüzdan
  • Yanıtsız Çağrıyı Geri Ver
  • USB takıları

Netice olarak, ne kadar kilitlerseniz, cihazınız ve verileriniz o denli güvenli olacaktır. Kapak tarafı ne kadar oldukca kilitlerseniz, neler bulunduğunu görmek için cihazınızın kilidini o denli sık ​​açmanız gerekir. 

USB Takıları özelliği bilhassa kullanışlıdır şundan dolayı iPhone yada iPad’iniz bir saatten fazla kilitliyse Lightning bağlantı noktasının herhangi bir aksesuara bağlanmak için kullanılmasını önleyecektir.

Gidin  Ayarlar  >  Face ID & Parolasını  (yada  Dokunmatik Kimlik & Parolasını  bunu denetim için sayfanın altındaki kaydırma sonrasında Dokunmatik Kimlik ile iPhone’larda) ve mevcut şifreyi girerek.

Bildirimlerin güvenliğini sağlamak da iyi bir fikirdir. Bilgilerin kilit ekranında görüntülenmesi oldukca kullanışlı olsa da, bunun hepimiz tarafınca kullanılabileceğini ihmal etmeyin, bundan dolayı görüntülenenleri kilitlemek isteyebilirsiniz. 

Bunu yapmak için  Ayarlar  >  Bildirimler  >  Önizlemeleri Göster’e gidin  ve ayarı  Kilitli Değilken  yada  Asla olarak değiştirin .

UYGULAMALARIN TÜM FOTOĞRAFLARINIZA ERİŞMESİNE İZİN VERMEYİN

Fotoğraflar inanılmaz derecede kişisel olabilir ve artık uygulamalara fotoğraflarınızın tamamına (yada bundan dolayı hiçbirine) erişim vermemeyi seçebilirsiniz.

Bir uygulama ilk olarak fotoğraflarınıza erişim istediğinde, erişimi engelleme, tam erişim verme yada seçilen fotoğraflara erişim sağlama seçeneğine haiz olmuş olursunuz.

Fikrinizi değiştirirseniz, Ayarlar> Gizlilik> Fotoğraflar’a gidebilir   ve orada değişim yapabilirsiniz. Mevcut uygulamalara hangi izinleri verdiğinizi ve herhangi bir değişim yapmak isteyip istemediğinizi denetlemek iyi bir düşünce olabilir.

İPHONE ‘UNUZUN Wİ-Fİ AĞLARINDA İZLENMESİNİ DURDURUN

İPhone’unuz artık Wi-Fi yönlendiricilerine düzmece bir MAC adresi verebilir, bu da ağ bağlantılarını kullanırken cihazınızın izlenmesini engeller.

Bu özellik varsayılan olarak açıktır ve bunu  Ayarlar> Wi-Fi’ye  gidip ağın tarafındaki daire içindeki “i” simgesine tıklayarak bulabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bunun bir çok ağda muntazam çalışmasına karşın sorunlara niçin olabileceğini ihmal etmeyin. Mesela, bazı akıllı ağlar, yeni bir aygıt bağlandığında bir bildirim göndermek suretiyle tasarlanmıştır. Ek olarak, izinlerin MAC adresine bakılırsa atandığı ebeveyn denetimleri yada kurumsal / kurumsal ağlarla da karışabilir (kimlik doğrulama için MAC adresinin kullanılması önerilmez, sadece olur).

Bazı Wi-Fi ağlarında mesele yaşıyorsanız, bu özelliği kapatmanız gerekebilir.

DONANIM KİMLİK DOĞRULAMASINI KULLANIN

Donanım kimlik doğrulamasını kullanmaya oldukca inanıyorum , bu yüzden Yubico Yubikey benzer biçimde bir şey kullanmanızı tavsiye ediyorum . 

Bir tane alın ve kullanın. 

BİR GÜVENLİK UYGULAMASI YÜKLEYİN

Birkaç aydır iVerify kullanıyorum ve iOS’un güvenliğini sağlamak için akıllı tavsiyeler sunuyor.

EKRANINIZIN ÜST KISMINDAKİ YEŞİL / TURUNCU NOKTA NEDİR?

Kameraya erişildiğinde yeşil bir nokta (kamera açıkken Mac’lerde yanan yeşil LED’e benzer) ve mikrofona erişim için turuncu bir nokta belirir. Hatalı çalışan uygulamalar için kullanışlı bir göstergedir.

Kamerayı yada mikrofonu hangi uygulamanın açtığından güvenilir değil misiniz? Denetim Merkezine gidin ve üst bölümde size kamera yada mikrofona erişen son olarak uygulamayı gösteren bir bildirim görmüş olacaksınız.

ÖZELLİKLE ÜCRETSİZ Wİ-Fİ KULLANIYORSANIZ BİR VPN KULLANIN

Dışarıdayken parasız Wi-Fi kullanarak oldukca fazla süre harcıyor musunuz? Bunu yapmış olursanız, hakkaten bir VPN’e ihtiyacınız var.

Bir VPN (sanal hususi ağ), cihazınız ile VPN servis sağlayıcısının sunucusu içinde güvenli bir bağlantı oluşturmanıza olanak tanır ve internette güvenli bir halde gezinmenize ve başkalarının ne yaptığınızı gözetlemesine izin vermeden.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

İnceleme

OnePlus Nord N10 5G benzersiz bir şey yapıyor: Oldukca fazla köşeyi kesmeden 5G’yi 299,99 dolarlık bir telefona getirin. Bu, Google Pixel 4A 5G ve Samsung...

Teknoloji Haberi

Discord, yasaklanmış subreddit r / The_Donald ve TheDonald.win ile bağlantılı bir Trump yanlısı topluluk olan “The Donald” adlı bir sunucuyu asakladı. Haber ilk olarak Platformer yazarı (ve Verge katılımcısı) Casey Newton tarafınca bildirildi ....

Kategori

Firma 20 yıldır İvigo ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. Bu ürünler sayesinde insanların sınma ihtiyacını karşılamalarını sağlıyor. Firmanın elektrikli ve dijital konvektör ısıtıcıları evlerde bulunan bebek...

Teknoloji Haberi

Amoled ekranlar hakkında data vermek isterim bu yazımızdan sonrasında Amoled ekranlara karşı ilginiz artabilir bizlerden söylemesi, özelliklede gelişen teknolojilerin ve elektrik alanında tasarrufa doğru...

Advertisement

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır