Connect with us

Hi, what are you looking for?

Mac kullanıcılarının bilmesi ihtiyaç duyulan 7 kullanışlı Terminal komutu

Bu sana kaç kez oldu? Evvelde oldukça azca bilginiz olan yada asla bilmediğiniz aygıt grupları üstünde çalışmakla görevlendirildiniz yada basitçe makinelerden bazı temel detayları süratli bir halde almanız gerekiyor. Bunu başarmanın bulduğum en süratli yolu, Terminal’i ve bazı temel fakat inanılmaz derecede yararlı komutları kullanarak lüzumlu detayları anında almaktır.

El ile yada SSH üstünden yürütülüyor olsun, bu işlemi daha da otomatikleştirmeye destek olan, hazırladığım bir betiğe aşağıdaki Terminal komutlarından bazılarını bile ekledim. En iyi bölüm: Bu Terminal komutlarının tümü oldukça esnektir ve aşağıdaki temel komutlardan alınan data çıktısına dayanan eyleme geçirilebilir, evrensel görevler oluşturmak için daha karmaşık komut dosyalarındaki öteki komutlarla birleştirilebilir.

1. macOS sürümü iyi mi edinilir

sw_vers -productVersion

Bu komut, mahalli olarak yüklenen macOS’in ana ve minik sürümünün kolay bir çıktısını sağlar. 

2. Sistem emek verme süresi iyi mi belirlenir

uptime

Kolay ve isabetli. Bu komut, sistemin son tekrardan başlatmadan bu yana ne kadar süredir çevrimiçi olduğu hakkında gün ve saat olarak data sağlar. Ek olarak sistemde kaç kullanıcının bulunduğunu ve kaynaklar üstündeki averaj yükleri de listeler.

3. Sisteme genel bakış iyi mi alınır

system_profiler SPSoftwareDataType 

Bu benim kişisel favorim ve yukarıdaki ikisinin yerine kullanıyorum. 
Bu komut, gerekseme duyabileceğinizden daha çok data verir, sadece verimlilik adına, sistem sürümünü, çekirdek sürümünü, önyükleme durumunu, bilgisayar adını, mevcut kullanıcının adını, emek verme süresini ve güvenli sanal hafıza benzer biçimde sistem güvenlik ayrıntılarını sağlar ve sistem bütünlüğü koruma durumları.

4. Saat ve tarih iyi mi ayarlanır

date -u [month][day][hour][minute][year] 

Bu önemsiz görünse de, saat / tarih yanlış olduğundan bir dizin hizmetinde kimlik doğrulaması yapmakta güçlük çeken hepimiz aksini düşünecektir. 
Sözdizimi karmaşık görünebilir, sadece onu anladıktan sonrasında takip etmesi kolaydır. 
Saati ve zamanı buna gore ayarlamak için yalnızca iki basamaklı ayı, günü, saati, dakikayı ve yılı eklemeniz gerekir (hepsi beraber, boşluksuz).

5. Kullanıcı sıralaması iyi mi alınır?

dscl . list /Users | grep -v '_' 

Bir aleti silmeden yada şirket envanterinden çıkarmadan ilkin cihazda kaçırmış olabileceğiniz herhangi bir kullanıcı olup olmadığını bilmek isteyeceksiniz. 
Yukarıdaki komut, mevcut olabilecek gizli saklı hesaplar da dahil olmak suretiyle tam da bunu elde edecektir. 
Komutu | olmadan çalıştırırsanız 
grep -v '_' kısmı, hizmetleri gerçekleştirmek için oluşturulan tüm arka plan programı hesaplarını da içerecektir.

6. Dosya yada klasörlerdeki izinler iyi mi görüntülenir

ls -l 

Ilkin dizini doğru emek verme klasörüyle değiştirmeyi, peşinden sıralı sırayla iyelik dahil tüm dosyalara ve alt dizinlere atanan izinleri görmek için yukarıdaki komutu çalıştırmayı ihmal etmeyin.
 7. Belirli bir dizin yada dosya tarafınca ne kadar depolama kapasitesi kullanıldığını görme
  
du -sh 
du -h -d 1 

Yukarıdaki izin kontrolü benzer biçimde, ilkin çalışmak istediğiniz dizine gidin, peşinden çıktının ne olmasını istediğinize bağlı olarak iki “du” komutundan birini girin. İlki, kök dizinin toplam boyutunu gösterecektir; ikincisi, sol tarafta her dosya yada dizini ilgili boyutlarıyla beraber azalan sırada görüntüler.

Bu temel Terminal komutları çoğu zaman göz ardı edilir, sadece süratli ve verimli bir halde aşina olmayabilecekleri bir sistem hakkında data almaya çalışan Mac kullanıcıları için faydalıdır.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

İnceleme

OnePlus Nord N10 5G benzersiz bir şey yapıyor: Oldukca fazla köşeyi kesmeden 5G’yi 299,99 dolarlık bir telefona getirin. Bu, Google Pixel 4A 5G ve Samsung...

Teknoloji Haberi

Discord, yasaklanmış subreddit r / The_Donald ve TheDonald.win ile bağlantılı bir Trump yanlısı topluluk olan “The Donald” adlı bir sunucuyu asakladı. Haber ilk olarak Platformer yazarı (ve Verge katılımcısı) Casey Newton tarafınca bildirildi ....

Mobil

iPhone ‘unuzda yanınızda başkalarının erişmesini istemeyeceğiniz birçok veri, kişisel veriler taşıyorsunuzdur. İOS, verilerinizi güvende tutmada mükemmel olsa da, her şeyin iyi ve güvenli olup olmadığını...

Kategori

Firma 20 yıldır İvigo ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. Bu ürünler sayesinde insanların sınma ihtiyacını karşılamalarını sağlıyor. Firmanın elektrikli ve dijital konvektör ısıtıcıları evlerde bulunan bebek...

Advertisement

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır