Bizimle iletişime geçin

Merhaba ne arıyorsun

Mac kullanıcılarının bilmesi ihtiyaç duyulan 7 kullanışlı Terminal komutu

Bu sana kaç kez oldu? Evvelde oldukça azca bilginiz olan yada asla bilmediğiniz aygıt grupları üstünde çalışmakla görevlendirildiniz yada basitçe makinelerden bazı temel detayları süratli bir halde almanız gerekiyor. Bunu başarmanın bulduğum en süratli yolu, Terminal’i ve bazı temel fakat inanılmaz derecede yararlı komutları kullanarak lüzumlu detayları anında almaktır.

El ile yada SSH üstünden yürütülüyor olsun, bu işlemi daha da otomatikleştirmeye destek olan, hazırladığım bir betiğe aşağıdaki Terminal komutlarından bazılarını bile ekledim. En iyi bölüm: Bu Terminal komutlarının tümü oldukça esnektir ve aşağıdaki temel komutlardan alınan data çıktısına dayanan eyleme geçirilebilir, evrensel görevler oluşturmak için daha karmaşık komut dosyalarındaki öteki komutlarla birleştirilebilir.

1. macOS sürümü iyi mi edinilir

sw_vers -productVersion

Bu komut, mahalli olarak yüklenen macOS’in ana ve minik sürümünün kolay bir çıktısını sağlar. 

2. Sistem emek verme süresi iyi mi belirlenir

uptime

Kolay ve isabetli. Bu komut, sistemin son tekrardan başlatmadan bu yana ne kadar süredir çevrimiçi olduğu hakkında gün ve saat olarak data sağlar. Ek olarak sistemde kaç kullanıcının bulunduğunu ve kaynaklar üstündeki averaj yükleri de listeler.

3. Sisteme genel bakış iyi mi alınır

system_profiler SPSoftwareDataType 

Bu benim kişisel favorim ve yukarıdaki ikisinin yerine kullanıyorum. 
Bu komut, gerekseme duyabileceğinizden daha çok data verir, sadece verimlilik adına, sistem sürümünü, çekirdek sürümünü, önyükleme durumunu, bilgisayar adını, mevcut kullanıcının adını, emek verme süresini ve güvenli sanal hafıza benzer biçimde sistem güvenlik ayrıntılarını sağlar ve sistem bütünlüğü koruma durumları.

4. Saat ve tarih iyi mi ayarlanır

date -u [month][day][hour][minute][year] 

Bu önemsiz görünse de, saat / tarih yanlış olduğundan bir dizin hizmetinde kimlik doğrulaması yapmakta güçlük çeken hepimiz aksini düşünecektir. 
Sözdizimi karmaşık görünebilir, sadece onu anladıktan sonrasında takip etmesi kolaydır. 
Saati ve zamanı buna gore ayarlamak için yalnızca iki basamaklı ayı, günü, saati, dakikayı ve yılı eklemeniz gerekir (hepsi beraber, boşluksuz).

5. Kullanıcı sıralaması iyi mi alınır?

dscl . list /Users | grep -v '_' 

Bir aleti silmeden yada şirket envanterinden çıkarmadan ilkin cihazda kaçırmış olabileceğiniz herhangi bir kullanıcı olup olmadığını bilmek isteyeceksiniz. 
Yukarıdaki komut, mevcut olabilecek gizli saklı hesaplar da dahil olmak suretiyle tam da bunu elde edecektir. 
Komutu | olmadan çalıştırırsanız 
grep -v '_' kısmı, hizmetleri gerçekleştirmek için oluşturulan tüm arka plan programı hesaplarını da içerecektir.

6. Dosya yada klasörlerdeki izinler iyi mi görüntülenir

ls -l 

Ilkin dizini doğru emek verme klasörüyle değiştirmeyi, peşinden sıralı sırayla iyelik dahil tüm dosyalara ve alt dizinlere atanan izinleri görmek için yukarıdaki komutu çalıştırmayı ihmal etmeyin.
 7. Belirli bir dizin yada dosya tarafınca ne kadar depolama kapasitesi kullanıldığını görme
  
du -sh 
du -h -d 1 

Yukarıdaki izin kontrolü benzer biçimde, ilkin çalışmak istediğiniz dizine gidin, peşinden çıktının ne olmasını istediğinize bağlı olarak iki “du” komutundan birini girin. İlki, kök dizinin toplam boyutunu gösterecektir; ikincisi, sol tarafta her dosya yada dizini ilgili boyutlarıyla beraber azalan sırada görüntüler.

Bu temel Terminal komutları çoğu zaman göz ardı edilir, sadece süratli ve verimli bir halde aşina olmayabilecekleri bir sistem hakkında data almaya çalışan Mac kullanıcıları için faydalıdır.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Teknoloji Haberi

”Ocak ayının ilk haftasında Telegram aylık 500 milyon aktif kullanıcıyı aştı. Bundan sonra büyümeye devam etti: Yalnızca son 72 saat içinde 25 milyon yeni...

İnceleme

SSD pazarına erişince, Samsung var ve sonrasında hepimiz var. Birçoğu en iyi SSD’ler listemizde görünen sürücüleri icra eden düzinelerce SSD markası varken, bir çok...

Kategori

Yüzlercesini düzenledim Bu yüzden favorilerimi seçmek boşuna bir egzersiz olurdu. Bunun yerine, bana yeni bir şey öğreten Extra Crunch hikayelerinden bir örnek toplamaya çalıştım....

Teknoloji Haberi

Apple Inc. nihayet yeni bir MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve bugün piyasaya çıkan Mac mini de dahil olmak suretiyle yeni nesil bilgisayarlara...

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır