Connect with us

Hi, what are you looking for?

Teknoloji Haberi

Mac ‘te ekran görüntüsü iyi mi alınır

Touch Bar ile donatılmış bir Mac Book Pro’nuz varsa, bunu kullanarak da bir ekran görüntüsü alabilirsiniz. Sistem Tercihlerinizde bazı ince ayarlar yapmanız gerekecek, ancak düzenli olarak ekran görüntüleri alıyorsanız, ekstra çabaya değer.

 • Sistem Tercihlerini açın ve Klavye’ye gidin.
 • “Kontrol Şeridini Özelleştir” düğmesine basın. Touch Bar Control Strip’e sürükleyip bırakabileceğiniz özelliklerin bir listesini göreceksiniz. “Ekran Görüntüsü” düğmesini bulun ve Touch Bar’a sürükleyin.
 • Control Strip’te ekran görüntüsü seçeneğinin göründüğünü göreceksiniz. Artık Touch Bar’dan bu simgeye dokunarak bir ekran görüntüsü alabilirsiniz. Ekran görüntüsü Masaüstünüze kaydedilecektir.

Klavye kısayollarını kullanan ekran görüntüsü

 • Mac tüm ekranınızın ekran görüntüsünü almanız gerekiyorsa, komut, shift ve 3 numaralı tuşlara aynı anda basmanız yeterlidir. Mac’iniz tüm ekranınızın bir görüntüsünü yakalayacak ve masaüstünüze kaydedecektir.
 • Bunun yerine ekranınızın belirli bir alanının ekran görüntüsünü almak ister misiniz? Komuta, shift ve 4 numaralı tuşlara aynı anda basın. Mac ekranınızın kapmak istediğiniz bölümünü sürükleyip seçmenize izin veren bir artı imleci görünecektir. Ara çubuğu tuşunu basılı tutarak seçim penceresini yeniden konumlandırabilirsiniz. Alternatif olarak, seçim penceresini yalnızca bir taraftan konumlandırırken seçim alanının kenarlarında kilitlemek için shift tuşunu basılı tutun.
 • İmleci bırakın ve Mac otomatik olarak seçilen alanın ekran görüntüsünü alacaktır.

Ekran Görüntüsü uygulamasını kullanarak ekran görüntüsü

Mojave veya sonraki bir macOS’unuz varsa, ekran görüntüsü almak için yerleşik Ekran Görüntüsü uygulamasını kullanabilirsiniz.

 • Komuta, shift ve 5 numaralı tuşlara aynı anda basın.  
 • Ekranınızın altında Ekran görüntüsü kontrol çubuğunu göreceksiniz. Hareketsiz bir ekran görüntüsü alma ve video kaydetme seçenekleriniz vardır. “Tüm Ekranı Yakala”, “Seçilen Pencereyi Yakala” veya “Seçilen Bölümü Yakala” seçeneklerinden birini seçin.
 • Başka hangi tercihleri ​​seçebileceğinizi görmek için “Seçenekler” i tıklayın. Bir geri sayım zamanlayıcısı ayarlayabilir, ekran görüntünüzü nereye kaydedeceğinize karar verebilir ve ekran görüntünüzde fare imlecini göstermeyi isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.
 • Ekran görüntüsünü almak için “Yakala” düğmesine basın.

Ekran görüntünüzü düzenleme

Ekran görüntünüzü ister klavye kısayollarıyla ister Ekran Görüntüsü uygulamasıyla alın, ekran görüntünüzü aldığınızda, ekranınızın sağ alt kısmında bir küçük resim belirecektir. Sağ tıklarsanız veya hiçbir şey yapmazsanız, küçük resim basitçe ekran görüntünüzü kaydedecektir. 

Küçük resme tıklarsanız, ekran görüntüsünü yeni bir pencereden düzenleyebilirsiniz. Bu pencereye, kaydedildiği yerdeki ekran görüntüsü simgesine tıklayarak ve boşluk çubuğuna basarak da erişebilirsiniz. Ardından, menünün sağ üst köşesindeki kalem simgesine tıklayın.

Üst menü çubuğundan kalem simgesine bastığınızda, metin ekleme, döndürme ve açıklama ekleme dahil olmak üzere bir dizi düzenleme seçeneği göreceksiniz. Varsa, istediğiniz değişiklikleri yapın ve ardından “Bitti” düğmesine basın. Değişiklikleriniz otomatik olarak kaydedilecektir

Touch Bar’ı kullanan ekran görüntüsü

ouch Bar ile donatılmış bir MacBook Pro’nuz varsa, bunu kullanarak da bir ekran görüntüsü alabilirsiniz. Sistem Tercihlerinizde bazı ince ayarlar yapmanız gerekecek, ancak düzenli olarak ekran görüntüleri alıyorsanız, ekstra çabaya değer.

 • Sistem Tercihlerini açın ve Klavye’ye gidin.
 • “Kontrol Şeridini Özelleştir” düğmesine basın. Touch Bar Control Strip’e sürükleyip bırakabileceğiniz özelliklerin bir listesini göreceksiniz. “Ekran Görüntüsü” düğmesini bulun ve Touch Bar’a sürükleyin.
 • Control Strip’te ekran görüntüsü seçeneğinin göründüğünü göreceksiniz. Artık Touch Bar’dan bu simgeye dokunarak bir ekran görüntüsü alabilirsiniz. Ekran görüntüsü Masaüstünüze kaydedilecektir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

İnceleme

OnePlus Nord N10 5G benzersiz bir şey yapıyor: Oldukca fazla köşeyi kesmeden 5G’yi 299,99 dolarlık bir telefona getirin. Bu, Google Pixel 4A 5G ve Samsung...

Teknoloji Haberi

Discord, yasaklanmış subreddit r / The_Donald ve TheDonald.win ile bağlantılı bir Trump yanlısı topluluk olan “The Donald” adlı bir sunucuyu asakladı. Haber ilk olarak Platformer yazarı (ve Verge katılımcısı) Casey Newton tarafınca bildirildi ....

Mobil

iPhone ‘unuzda yanınızda başkalarının erişmesini istemeyeceğiniz birçok veri, kişisel veriler taşıyorsunuzdur. İOS, verilerinizi güvende tutmada mükemmel olsa da, her şeyin iyi ve güvenli olup olmadığını...

Kategori

Firma 20 yıldır İvigo ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. Bu ürünler sayesinde insanların sınma ihtiyacını karşılamalarını sağlıyor. Firmanın elektrikli ve dijital konvektör ısıtıcıları evlerde bulunan bebek...

Advertisement

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır