Connect with us

Hi, what are you looking for?

Önümüzdeki 10 yıl niçin ARM’e ilişkin olabilir?

Bilgisayar hayatım tam bir döngü haline geldi. 2000 senesinde, gömülü bir Linux şirketi olan Lineo için çalışmaya başladım ve masaüstüm (bu tarz şeyleri hatırlıyor musunuz?) X86 çalıştırmasına karşın, Lineo’nun sattığı her şey MIPS, Intel’in i960 benzer biçimde RISC tabanlı yongalar ve … ARM ile ilgiliydi. Onlarca senedir, çoğumuz x86’nın aşılmaz görünen yükselişi yardımıyla ARM’yi unuttuk, sadece ARM mobil cihazlarda ve başka yerlerde son aşama ilgili olmaya devam etti. Sadece son zamanlarda, savunmasız görünen x86’dır.

Apple , yeni ARM tabanlı M1 işlemcisi ile ARM’i popüler kültürle nispeten ilgili hale getirmek için en iyisini yapmış olabilir , sadece nispeten azca sayıda şahıs ARM tabanlı bir Mac’e haiz olacak. Nerede ise hepimiz, aksine, ARM tabanlı bir mobil aygıt kullanacak yada AWS yada Microsoft Azure ( duyuruldu ) yada Google Cloud ( Google’ın ARM tabanlı üstünde çalmış olduğu bildirildi ) ARM tabanlı informasyon işlem örneklerini çalıştıran uygulamalar tarafınca desteklenen web hizmetleriyle etkileşime girecek senelerce tasarımlar ). 

Şimdi bir ARM dünyası mı? Açık cevap “evet” tir. 

İster telefonunuzda ister dünyanın en süratli süper bilgisayarında uygulamalar çalıştırıyor olun, büyük olasılıkla ARM çalıştırıyorsunuzdur. Son vakalar göz önüne alındığında, “daha çok” yönündeki bu eğilim aşırı hızlanmaya niçin olabilir. Senelerce mimarisini başkalarına çip yapmaları için lisanslayan ARM Limited, daima birçok arkadaşa haiz olmuştur. Sadece Nvidia’nın ARM Limited’i satın almak için yapmış olduğu 40 milyar dolarlık antak kalma ile ARM , Nvidia’da agresif ve geniş bir alıcıya kavuştu.

Nvidia, GPU’ları (grafik işleme birimleri) pazarını , yüksek performanslı informasyon işlem (HPC) ve daha fazlasında hazır alıcılar gören genel amaçlı uygulamalara doğru genişletmek için yıllarını harcadı . PhoneGap kurucu ortağı Dave Johnson’ın da vurguladığı benzer biçimde, şimdi ARM Limited’i “yakın gelecekte m1 benzer biçimde dikey olarak entegre edilmiş [yonga üzerinde sistem] ARM tasarımlarıyla ilgili” olduğu sırada satın alıyor .

Muhteşem bir zamanlama sadece Apache Software Foundation üyesi Justin Erenkrantz’a gore ARM’nin yükselişi “ortalama on senedir kaçınılmaz”. 

Iyi mi doğrusu? Dünya daha mobil hale geldikçe, en başından yıldız mobil performansı için tasarlanan çiplerin kazanan olacağı mantıklı. X86 hala ham güçle kazanırken, alıcıların (bilhassa telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda vb.) Aramış olduğu şey bu olmayabilir. ARM tabanlı silikon, daha iyi pil ömrü sağlar, daha soğuk çalışır ve x86 hızlarına ulaşmaya adım atar (yada Graviton2 EC2 bulut sunucularının AWS lansmanının önerilmiş olduğu benzer biçimde bu hızları aşmaya ). Ek olarak üretimi daha ucuzdur.

Bunların tümü, x86 görevlileri için yaşamı tatsız kılmayı vaat ediyor. Geliştiriciler hariç .

Bilgisayarım, bulutum mu?

Bulutta çalışan ARM için açık bir talep olsa da, Linux yaratıcısı  Linus Torvalds kısa süre ilkin ARM’in daha ucuz / daha süratli / her her neyse onu devralacağı fikrini geri aldı . Bulutta (ve başka yerlerde) hakim olan ARM’nin anahtarı, geliştiricilerin uygulamalarını oluşturmak için kullandıkları makinelerde ne kadar yaygın hale geldiğine bağlı olabilir.

BAK:  Apple Silicon M1 Mac satın alma rehberi: 2020 MacBook Air, MacBook Pro vs. Mac mini (TechRepublic)

Advertisement. Scroll to continue reading.

Torvalds’ın bir e-posta röportajında ​​Steven J. Vaughan-Nichols’a söylediği benzer biçimde, “Benim argümanım, bazı insanların okumuş benzer biçimde görünmüş olduğu benzer biçimde ‘ARM bunu sunucu alanında yapması imkansız’ değildi. Benim argümanım şuydu ‘ARM için sunucu alanında yapın, geliştirme makinelerine gereksinimleri bulunduğunu düşünüyorum. ‘”

Bu mantıklı ve nispeten azca sayıda geliştirici kısa sürede Apple’ın M1 işlemcisini çalıştıracak olsa da , bir çok uygulama artık dizüstü bilgisayarlarda çalışmıyor – neredeyse tamamı ARM üstünde çalışan mobil cihazlarda (akıllı telefonlar, tabletler) çalışıyor. Dizüstü bilgisayarlar (ve ötesi) için optimize edilmiş uygulamalar bile, ARM’in özelleştirilebilirliğe odaklanmasından daha çok yararlanır. Mesela Apple, ML merkezli uygulamalar için ARM’de Intel’in x86’sıyla yapamayacağı şekilde ince ayar yapabilir. Bunun bir koz olduğu ortaya çıktı.

Bir gecede hiçbir şey değişmez. Öngörülebilir gelecekte x86’nın konuşlandırıldığını görecek miyiz? Elbet yapacağız. Sadece bu “ufak mobil çip mimarisi”, önümüzdeki on yıl içinde informasyon işlemde giderek daha merkezi bir rol oynayacak. Süratli bir halde 2030’a gidiyoruz ve büyük olasılıkla tüm informasyon işlem ortamı tamamen değişik görünecek.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

İnceleme

OnePlus Nord N10 5G benzersiz bir şey yapıyor: Oldukca fazla köşeyi kesmeden 5G’yi 299,99 dolarlık bir telefona getirin. Bu, Google Pixel 4A 5G ve Samsung...

Teknoloji Haberi

Discord, yasaklanmış subreddit r / The_Donald ve TheDonald.win ile bağlantılı bir Trump yanlısı topluluk olan “The Donald” adlı bir sunucuyu asakladı. Haber ilk olarak Platformer yazarı (ve Verge katılımcısı) Casey Newton tarafınca bildirildi ....

Mobil

iPhone ‘unuzda yanınızda başkalarının erişmesini istemeyeceğiniz birçok veri, kişisel veriler taşıyorsunuzdur. İOS, verilerinizi güvende tutmada mükemmel olsa da, her şeyin iyi ve güvenli olup olmadığını...

Kategori

Firma 20 yıldır İvigo ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. Bu ürünler sayesinde insanların sınma ihtiyacını karşılamalarını sağlıyor. Firmanın elektrikli ve dijital konvektör ısıtıcıları evlerde bulunan bebek...

Advertisement

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır