Connect with us

Hi, what are you looking for?

Nasıl Yapılır

Siber silahlar İn kontrolden çıkmasını nasıl durdururuz?

Siber silahları kullanırken tüm ülkelerin internasyonal kurallara ve normlara uyması dirimsel ehemmiyet taşıyor , sadece bazı millet devletler siber güçleri iyi mi kullandıklarına erişince görevli değiller, İngiltere’nin en iyi haber alma ve siber şeflerinden bazıları uyardı.

Birleşik Krallık’ın haber alma ve güvenlik örgütü

Birleşik Krallık’ın haber alma ve güvenlik örgütü GCHQ’nun direktörü Jeremy Fleming ve ordu için siber alanda liderlik eden Birleşik Krallık Stratejik Komutanlığı komutanı General Sir Patrick Sanders, Chatham House’da nadiren halka açık bir halde siber uzayın iyi mi detaylandırıldığını detaylandırdı. askeri operasyonlar ve internasyonal ilişkiler için giderek daha mühim bir alan haline geliyor .

İki haber alma yetkilisinin yer almış olduğu münakaşa , Birleşik Krallık’ın siber suçlular ve ulus-devlet hackleme operasyonlarını üstüne almak ve faaliyetlerini engellemek için yeni bir hücum birimi olan National Cyber ​​Force’u duyurmasından yalnız haftalar sonrasında geldi .

Fleming, “Tesir alanı oldukca süratli değişiyor ve şimdi bir millet olarak, teknolojiden gelen tüm bu avantajlardan yararlanmak ve bununla beraber siber uzaya meydan okumak için müdafa duruşumuzdan yola çıkmalıyız,” dedi.

Mesuliyet sahibi bir siber güç olmak için dijital vatanı savunmamız, siber uzayda kesintiye uğrayabilmemiz ve rekabet edebilmemiz gerekiyor ve bunu internasyonal hukuka ve internasyonal kabul görmüş normlara uygun olarak yapmalıyız ”diye ekledi

Siber saldırılar ve bilgisayar korsanlığı kampanyaları

Siber saldırılar ve bilgisayar korsanlığı kampanyaları, ülkelerin haber alma toplama girişimlerinin giderek yaygınlaşan bir parçası haline geldi ve münakaşa, tam da Rus haber alma servislerinin ABD hükümeti genelindeki departmanları tehlikeye atan büyük bir hackleme kampanyasının arkasında olduğu ortaya çıktığında gerçekleşti .

Sanders, “Benim için en oldukca değişen şey yoğunluk, menzil ve ölçek. Ve siber uzay şu anda yalnız içinde çalıştığımız en tartışmalı alan değil, bununla beraber kalıcı bir devamlı çatışma durumunun olduğu bir alan,” dedi Sanders.

Siber uzay bir operasyon alanı haline geldi

“Siber uzay bir operasyon alanı haline geldi. Bundan dolayı, askeri operasyonları düşündüğümüzde, siber uzayda kendimizi savunabilmemiz ve siber uzayın etkilerini karada, havada ve denizde yaptıklarımızla mühim seviyede bütünleştirebilmeliyiz. – ve uzayda , “diye ekledi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Her iki haber alma şefi de siber tabanca kullanımının Birleşik Krallık için gündeminde gittikçe daha çok yer almasına karşın – ve aslına bakarsan konuşlandırılmışlar – uygun şekilde kullanılmalarının mühim olduğuna dikkat çekti .

Sanders, “Siber uzayda kuvvet uyguladığımızda, kinetik kuvvet kullandığımız zamanki şeklinde aynı prensipler tarafınca yönlendiriliyoruz; askeri gereklilik, orantılılık, ayrımcılık ve insanlık,” dedi Sanders.

Siber kitle imha silahı inşa etme fikri …

“Bundan dolayı, bir tür siber kitle imha silahı inşa etme fikri … ve bunu fark gözetmeden kullanma fikri direkt internasyonal hukuka aykırıdır … fakat bu değerlerimize aykırıdır ve ters tesir yapar. siber uzayda normlar oluşturun. “

Dünya, siber silahlar kontrolden çıktığında olanların istenmeyen neticelerini çoktan görmüş oldu; Mayıs 2017’de WannaCry fidye yazılımı saldırısı , dünyanın dört bir tarafındaki şifrelenmiş ağları ve bunu birkaç hafta sonrasında NotPetya’nın dünya çapındaki kuruluşların ağlarını silerek izledi – her ikisi de sızdırılmış bir NSA hackleme aracının bir parçasını oluşturan aynı EternalBlue güvenlik açığını kullandı.

NotPetya saldırısı Rus ordusuna atfedilirken Şimal Kore’nin WannaCry’yi başlatmış olduğu tespit edildi . Her iki hücum da kendi kendini sürdürecek şekilde tasarlandı ve her ikisi de muhtemelen arkalarındaki kişilerin beğeneceğinden daha çok kontrolden çıkmış olacak.

Fleming, “Bu sonuçlarda gördüklerimiz, arkalarındaki devletlerin amaçlamadığına güvenli olduğum bir halde kendi kendine çoğalan araçlardı. Aslolan sual, bu tür şeyleri iyi mi durdurabiliriz?” Dedi.

“Yeterlilik hakkında düşünme şeklimiz ve operasyonları planlama şeklimiz, yasal ve yasal ve arkamızdaki nezaret, bu tür kabiliyetleri özgür bırakan devletlerden oldukca değişik bir başlangıç ​​noktasına haiz olduğumuz anlamına geliyor. bu şekilde kendi kendine çoğalan araçları tasarlayan görevli bir devlet yok, “diye ekledi.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

İnceleme

OnePlus Nord N10 5G benzersiz bir şey yapıyor: Oldukca fazla köşeyi kesmeden 5G’yi 299,99 dolarlık bir telefona getirin. Bu, Google Pixel 4A 5G ve Samsung...

Teknoloji Haberi

Discord, yasaklanmış subreddit r / The_Donald ve TheDonald.win ile bağlantılı bir Trump yanlısı topluluk olan “The Donald” adlı bir sunucuyu asakladı. Haber ilk olarak Platformer yazarı (ve Verge katılımcısı) Casey Newton tarafınca bildirildi ....

Mobil

iPhone ‘unuzda yanınızda başkalarının erişmesini istemeyeceğiniz birçok veri, kişisel veriler taşıyorsunuzdur. İOS, verilerinizi güvende tutmada mükemmel olsa da, her şeyin iyi ve güvenli olup olmadığını...

Kategori

Firma 20 yıldır İvigo ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. Bu ürünler sayesinde insanların sınma ihtiyacını karşılamalarını sağlıyor. Firmanın elektrikli ve dijital konvektör ısıtıcıları evlerde bulunan bebek...

Advertisement

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır