Connect with us

Hi, what are you looking for?

Otomobil

Tesla ‘nın Çin rakibi Xpeng, DJI üyesi Livox’un lidar sensörlerini kullanacak

Tesla arasındaki harp kızışıyorve Çinli rakibi Xpeng, otonom sürüşün geleceği mevzusundaki duruşunu netleştiriyor. Yatırımcıları içinde Xiaomi ve Alibaba’yı da sayan Xpeng, Çinli drone devi DJI ile yakın bağları olan Livox’un lidar sensörlerini kullanacağını hafta sonu süresince duyurdu .

Uzaktan idrak etme teknolojisi lidar ve Çinli bir tedarikçi seçimi, ABD-Çin teknoloji savaşının karmaşıklığını yansıtıyor. Tesla, Xpeng’i fikri iyelik hırsızlığı iddiasıyla suçladı, Çinli elektrikli vasıta üreticisinin onlarca kere yalanladığı bir iddia . Bazı sektör uzmanlarını şaşırtan bir Buna karşılık, Xpeng söyleyen o, 2021 senesinde Tesla ayırt edecek bir strateji onun kitlesel üretilen özerk otomobillere LIDAR ekleyeceğiz. Xpeng’in duyurusunu gören Elon Musk, Xpeng’in Tesla’nın teknolojisinden yoksun bulunduğunu söylemiş oldu.

Musk, otonom sürüşte lidar kullanımını uzun süredir reddediyor ve teknolojiye ” gereksiz pahalı sensörler ” diyor. Bunun yerine Tesla, otonom araçları için sinir ağı eğitimine ve kamera destekli görsel tanımaya güveniyor. Bazı Çinli oyuncular Musk’ın vizyonuna katılıyor. Mesela, Daimler destekli Momenta, daha ucuz milimetre dalga radarlarına ve yüksek çözünürlüğünde olan kameralara bahis yapıyor .

Xpeng, veri toplamak için halihazırda birkaç deposu kullanıyor:

Öteki sensörlerin yanı sıra kamera, milimetre dalga radarı ve ultrasonik. Lidar ilavesinin, “yol durumunun daha doğru bir halde görüntülenmesine izin vererek” birincil sistem bileşeni arızalandığında bile kendi kendine giden bir arabanın çalışmaya devam etmesine olanak tanıyan “daha yüksek düzeyde bir güvenlik yedekliliği sağlayacağını” söylüyor. Şirket, Lidar’ın ek olarak “hedef tespitini, ölçüm doğruluğunu, düşük ortam ışığında performansı ve öteki sıkıntılı idrak etme koşullarını geliştireceğini” iddia ediyor.

Livox’un seçimibununla beraber ilgi çekicidir. Velodyne ve Luminar benzer biçimde olgunlaşmış yabancı seçenekler var, sadece Çin hükümetinin temel endüstrilerde teknolojik özerklik sağlaması sebebiyle Xpeng’in seçmesi umut ediliyor. Çin’de Livox , Bosch ve Çinli arama devi Baidu tarafınca desteklenen Hesai ve devlet destekli otomobil üreticileri BAIC ve SAIC’den fon alan Robosense benzer biçimde bazı kuvvetli rakiplerle karşı karşıya .

Livox kendisi vesilesiyle 2016 senesinde “bağımsız bir şirket” olarak kuruldu DJI endahili inkübasyon programı, girişimin kendi açıklamasına bakılırsa . Satış noktalarından biri, firmanın benzersiz optoelektronik tarama yöntemiyle mümkün bulunduğunu iddia etmiş olduğu lidarın fiyat noktasını düşürmek oldu .

Otonom sürüşe giriş

DJI, ziraat dronları benzer biçimde B2B işletmelerine odaklandığından uygun. Sadece devin lidar girişimiyle ilişkisi, en azından halkın bakış açısından mistik kalıyor. Livox’un şirket plakası , ” DJI’nin sensör yeniliği ve donanım üretimindeki derin uzmanlığıyla desteklendiğini” ve ürünlerinin DJI’nin resmi perakende mağazası vesilesiyle satıldığını belirtiyor . Bunun haricinde, DJI’nin içinde herhangi bir hisse sahibi olup olmadığını yada yönetimi üstünde denetim gücü olup olmadığını ele almadı.

Görünüşe bakılırsa, Livox, “tıpkı başka bir ürün markası benzer biçimde” üretim ve tedarik zinciri dahil olmak suretiyle DJI kaynaklarına erişimin keyfini çıkarırken, “hemen sonra ayrı bir şirket olarak konumlandırılan DJI içinde bir tek bir ekip”, mevzuyla ilgili informasyon sahibi bir şahıs. TechCrunch’a söylemiş oldu.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Şahıs, Livox’un DJI’dan kasıtlı olarak uzaklaşmasının ihtimaller içinde sebeplerinden birinin, lidar’ı Çin ile teknoloji cenginde kilit bir alan olarak gören ABD hükümetinin potansiyel incelemesinden kaçınmak bulunduğunu söylemiş oldu. DJI, Huawei ve SenseTime benzer biçimde öteki Çinli teknoloji titanlarının ABD tedarikçilerinden anahtar bileşenlere erişmelerini onaylayan ABD hükümetinin tecim kara listesine kısa sürede eklendi . DJI’nin kurucusu ve CEO’su Frank Wang’ın da halkın daha azca ilgisini istediğine inanılıyor.

You May Also Like

İnceleme

OnePlus Nord N10 5G benzersiz bir şey yapıyor: Oldukca fazla köşeyi kesmeden 5G’yi 299,99 dolarlık bir telefona getirin. Bu, Google Pixel 4A 5G ve Samsung...

Teknoloji Haberi

Discord, yasaklanmış subreddit r / The_Donald ve TheDonald.win ile bağlantılı bir Trump yanlısı topluluk olan “The Donald” adlı bir sunucuyu asakladı. Haber ilk olarak Platformer yazarı (ve Verge katılımcısı) Casey Newton tarafınca bildirildi ....

Mobil

iPhone ‘unuzda yanınızda başkalarının erişmesini istemeyeceğiniz birçok veri, kişisel veriler taşıyorsunuzdur. İOS, verilerinizi güvende tutmada mükemmel olsa da, her şeyin iyi ve güvenli olup olmadığını...

Kategori

Firma 20 yıldır İvigo ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. Bu ürünler sayesinde insanların sınma ihtiyacını karşılamalarını sağlıyor. Firmanın elektrikli ve dijital konvektör ısıtıcıları evlerde bulunan bebek...

Advertisement

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır