Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kategori

XPR nedir? XPR Hakkında Tüm Detaylar

XRP, RippleNet sınır ötesi ödeme ağını da yöneten bir ödeme çözümleri şirketi olan Ripple Inc. tarafınca gösterilen ve kısmen yönetilen dijital bir para birimidir. Ripple, XRP’yi 2012’de satmaya başladı, sadece şirket son yıllarda dikkatini dijital para biriminden ve sınır ötesi ödeme ağına çevirdi.

Bitcoin yada Ethereum’dan değişik olarak Ripple, mahalli bir kripto para birimi varlığına haiz bir blok zinciri ağından bahsetmez. Aslına bakarsak, şirket Ripple, XRP’nin iş modeline iyi mi uyum sağladığını tekrardan şekillendirme geçmişine haiz, ilkin onu sınır ötesi ödeme teknolojisine güç veren yakıt olarak benimsiyor, arkasından xCurrent, xRapid ve xVia – daha ucuz ve daha süratli internasyonal ödemeler için öteki ödeme ağları.

Ripple’ın UNL’si nedir ve XRP’nin Bitcoin’den farkı nedir? Doğrulayıcılardan oluşan bir komite, işlem defterinin bakımını yaparak XRP için hem madenciler hem de tam düğüm operatörleri benzer biçimde davranır. Bu doğrulayıcılar, son olarak işlemlerle işlem defterinin yeni bir sürümünü yayınladıklarında her 3-5 saniyede bir düşünce birliğine varırlar. Hepimiz kodu XRP doğrulayıcısı olarak çalıştırabilirken, bu, ağdaki öteki kişiler tarafınca herhangi bir doğrulayıcıya güvenileceği anlamına gelmez. Bu baskıyı kazanmak için, Ripple’ın küratörlüğünü yapmış olduğu güvenilir doğrulayıcıların bir kaydı olan Ripple’ın benzersiz düğüm listesini oluşturmaları gerekiyor. Şu anda, altı tanesi Ripple tarafınca işletilen 35 etken XRP doğrulayıcısı var. Ripple ek olarak, XRP üstüne inşa eden geliştiriciler ve işletmeler için RippleX adlı bir yazılım paketi sunar. Platform, XRP’den bağımsız olarak geliştirilen iki protokol olan XRP Ledger ve PayID ve Interledger ile etkileşim oluşturmak için araçlar ve programlar ihtiva eder .

XRP’nin tasarımı hız için ademi merkeziyetçilikten taviz veriyor. Ripple, Bitcoin’in emek verme kanıtı düşünce birliği mekanizmasını hurdaya çıkardığı için, ağ emsalsiz daha azca güvenlidir, sadece bununla birlikte işlemleri Bitcoin’den daha süratli işleyebilir bundan dolayı doğrulayıcıların UNL’si fazlaca merkezidir, böylece düşünce birliği üstünde anlaşabilir ve verileri süratli bir halde paylaşabilirler. 

Bitcoin ve XRP

Bitcoin’den değişik olarak XRP madeni paraları çıkarılmaz. Ripple, ağ başlatıldığında tüm arzı bastı ve Ripple, arzın bir kısmını aralıklı olarak bir emanetten özgür bırakıyor ve bu tarz şeyleri açık piyasada satıyor. Toplam 100.000.000.000 XRP arzının 45 milyardan fazlası şu anda dolaşımda.

XRP, işlem sürecinde madencilik olmadığından daha süratli işlemleri kolaylaştırabilir. Bu süreçte madenciler blok ödülleri için rekabet etmek ve işlemleri deftere sipariş etmek yerine, doğrulayıcılar ödül sözü vermeden işlemleri doğrular. Bu doğrulayıcılar, Ripple tarafınca incelenmiş ve güvenilmiştir ve bu itimat, XRP’nin çift harcamayı önlemek için tasarlanması için gereklidir (ek olarak, bu itimat modeli, bugün kredi kartlarının yada öteki dijital ödeme ağlarının işleyişinden değişik değildir).

Sonucunda, XRP’nin merkezileştirilmesi, Bitcoin ve Ethereum benzer biçimde öteki açık kaynaklı blok zincirlerinden daha azca sansüre dirençli ve izinsiz olmasını sağlar. Hepimiz bir Bitcoin düğümü çalıştırabilir ve ağ düşünce birliğine katılabilir, sadece yalnızca Ripple tarafınca onaylanan UNL düğümleri XRP’nin düşünce birliğine katılabilir. Benzer şekilde, XRP doğrulayıcıları kuramsal olarak bir işlemi sansürlemek için kolayca ortaklık yapabilirken, Bitcoin’in emek verme kanıtı sistemi madencilerin işlemleri sansürlemek için gizlice anlaşmasını olanaksız hale getiriyor.

Kim bilir XRP ile Bitcoin arasındaki fark en iyi şekilde bir şirket ile iktisat arasındaki fark olarak özetlenebilir. XRP’nin tedariği, yöneticileri tarafınca belirlenen bir oranda bir şirket tarafınca verilir ve işlemler, evvelinde onaylanmış bir paydaşlar komitesi tarafınca işlenir. Bitcoin’in arzı, madencilik süreci yöntemiyle matematiksel olarak evvelinde belirlenmiş bir oranda verilir ve işlemler küresel, merkezi olmayan madencilik endüstrisi tarafınca işlenir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

İnceleme

OnePlus Nord N10 5G benzersiz bir şey yapıyor: Oldukca fazla köşeyi kesmeden 5G’yi 299,99 dolarlık bir telefona getirin. Bu, Google Pixel 4A 5G ve Samsung...

Teknoloji Haberi

Discord, yasaklanmış subreddit r / The_Donald ve TheDonald.win ile bağlantılı bir Trump yanlısı topluluk olan “The Donald” adlı bir sunucuyu asakladı. Haber ilk olarak Platformer yazarı (ve Verge katılımcısı) Casey Newton tarafınca bildirildi ....

Mobil

iPhone ‘unuzda yanınızda başkalarının erişmesini istemeyeceğiniz birçok veri, kişisel veriler taşıyorsunuzdur. İOS, verilerinizi güvende tutmada mükemmel olsa da, her şeyin iyi ve güvenli olup olmadığını...

Kategori

Firma 20 yıldır İvigo ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. Bu ürünler sayesinde insanların sınma ihtiyacını karşılamalarını sağlıyor. Firmanın elektrikli ve dijital konvektör ısıtıcıları evlerde bulunan bebek...

Advertisement

Teknolojikervani.com © 2021 Tüm Hakları Saklıdır